Opodatkowanie SK i SKA od 2014 r.
Rada Ministrów w dniu 6 sierpnia 2013 r. przyjęła projekt Ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw, który zakłada iż w roku 2014 opodatkowaniu podatkiem CIT podlegać będą spółki komandytowe (SK) oraz spółki komandytowo ? akcyjne (SKA). Co to oznacza dla tych spółek? Ile proponowana zmiana będzie kosztowała przyszłych podatników?
Wyjaśnijmy na początku, czym są SK oraz SKA. W myśl przepisów Kodeksu spółek handlowych SK jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. SKA jest również spółką osobową, z tym że w tym przypadku w miejscu komandytariusza pojawia się akcjonariusz.
Dotychczasowe opodatkowanie
W chwili obecnej SK oraz SKA są transparentne podatkowo, co oznacza, że płatnikami podatku dochodowego są wspólnicy (komplementariusz lub komandytariusz w SK lub akcjonariusz w SKA). Podatek dochodowy jest płacony zatem na poziomie wspólników, a nie samej spółki.
Opodatkowanie SKA reguluje Uchwała NSA z dnia 16 stycznia 2012 r. (II FPS 1/11), w której znajduje się zapis mówiący o tym, że ??przychód akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej nie będącego komplementariuszem z tytułu dywidendy wypłaconej na podstawie uchwały walnego zgromadzenia o podziale zysku podlega opodatkowaniu w dniu faktycznego otrzymania dywidendy.? Po podjęciu wyżej wymienionej uchwały również Minister Finansów wydał interpretację ogólną (DD5/033/1/12/KSM/DD-125), w której potwierdził stanowisko NSA dotyczące momentu opodatkowania dywidend.
Zapłata podatku przez akcjonariusza następuje zatem dopiero w dacie uchwały o podziale zysku na część zatrzymaną i część wypłaconą akcjonariuszom. Nie oznacza to jednak, iż wypracowany zysk nie jest w ogóle opodatkowany ? jego opodatkowanie jest jedynie przesunięte w czasie do chwili podjęcia stosownej uchwały.
Problemem, który pojawiał się dotychczas był moment opodatkowania dywidendy w przypadku, w którym akcjonariuszem spółki jest osoba fizyczna. 20 maja 2013 r. NSA wydał uchwałę (II FPS 6/12) mówiącą, iż akcjonariusz SKA, który jest osobą fizyczną,, powinien opodatkować dywidendę w momencie jej wypłaty ? czyli tak samo, jak w przypadku osób prawnych.
Opodatkowanie od roku 2014
Znowelizowana ustawa (przy założeniu, że wejdzie ona w życie w brzmieniu dotychczasowego projektu) włącza SK oraz SKA pod restrykcje Ustawy o CIT. Zmiana ta niesie za sobą ryzyko podwójnego opodatkowania: wspólnicy spółek niebędący komplementariuszami będą musieli zapłacić 19% podatek PIT (od wypłaconych dywidend) oraz 19% podatek CIT (wynikający z nowelizacji ustawy o CIT).
Jedną z podnoszonych uwag w zakresie opodatkowania SK oraz SKA w procesie legislacyjnym był zarzut podwójnego opodatkowania, przy czym zarzucający postulowali wprowadzenie zwolnienia z opodatkowania dywidend lub bieżącego opodatkowania akcjonariuszy, a nie samej spółki. Projektodawca uznał jednakże, że ?Nie zasługuje na uwzględnienie propozycja alternatywnego podejścia polegającego na bieżącym opodatkowaniu akcjonariuszy S.K.A, gdyż nie rozwiązuje ona bowiem problemu związanego z optymalizacją wykorzystującą struktury z udziałem FIZ. Nie jest również możliwe zaakceptowanie postulatu zwolnienia z opodatkowania wypłacanych dywidend, gdyż jej uwzględnienie stworzyłoby stan nierówności w ramach zasad opodatkowania wspólników/akcjonariuszy podatników CIT (względem akcjonariuszy S.A i udziałowców sp. z o.o.). W szczególności dotyczyłoby to wspólników będących osobami fizycznymi. Problem w mniejszym stopniu dotyczy zaś wspólników będących podatnikami CIT. Już obecnie projekt przewiduje bowiem, że akcjonariusz S.K.A i komandytariusz S.K. korzystać będą ze zwolnień przewidzianych dyrektywą Rady 2011/96/UE ws. wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie do spółek dominujących i spółek zależnych?
Opodatkowanie komplementariusza
Zgodnie z nowelizacją, komplementariusz będzie miał prawo do odliczenia od podatku naliczonego od wypłat z zysku kwoty podatku zapłaconego przez SK lub SKA od własnych dochodów w części, w jakiej zapłacony przez spółkę podatek ekonomicznie obniża wypłacony mu zysk spółki. Oznacza to tyle, że będzie on liczył udział w zysku od spółki, na tej podstawie wyliczy podatek dochodowy, po czym tak wyliczony podatek pomniejszy o kwotę podatku wyliczonego poprzez pomnożenie swojego udziału w zysku przez podatek zapłacony przez spółkę komandytową lub spółkę komandytowo - akcyjną.
Nowelizacja ustawy o CIT w istocie sprowadza się zatem do dwupoziomowego opodatkowania dochodu spółki: po pierwsze opodatkowanie rzeczywiście wypracowanego dochodu od udziałów w zyskach spółki, a po drugie ? omówionej wyżej wypłaty z zysku komplementariusza.
Termin obowiązywania nowych przepisów
Znowelizowana ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. Jednakże zgodnie z art. 10 ust. 1 i 2 ustawy zmieniającej w przypadku podatników podatku CIT, których rok podatkowy jest różny od roku kalendarzowego i kończy się po 31 grudnia 2013 r., przepisy znowelizowanej ustawy będą obowiązywały tych podatników dopiero od pierwszego dnia ich nowego roku podatkowego.
Czy w związku z tym zmienić formę działalności?
Obecnie SK i SKA odgrywają znaczącą rolę w sektorze MSP. Jednak znowelizowana ustawa o CIT spowoduje, że prowadzenie działalności w tej formie nie będzie już opłacalne. Nie będzie wszakże zasadniczej (jak było to do tej pory) różnicy między SK, SKA a SA czy SP. Z O.O. Co więcej ? w SK i SKA w dalszym ciągu pozostanie nieograniczona odpowiedzialność komplementariusza.
Stąd też rozwiązaniem dla SK oraz SKA może być przekształcenie ich w spółkę jawną ? w niej w dalszym ciągu pozostanie zachowana transparentność podatkowa.
UWAGA! Artykuł został opublikowany 14 września 2013 r. na stronie http://businessasunusual.blox.pl/2013/09/CIT-puka-do-drzwi-czyli-co-zrobic-ze-spolka.html.
Strona główna Wszystkie wpisy