Koszyk: 0
Obowiązki sprawozdawcze: rok obrotowy a rok podatkowy_http://24ivalue.pl

Obowiązki sprawozdawcze: rok obrotowy a rok podatkowy

Data publikacji: 2013-10-20 22:35:26

Rok obrotowy jest rokiem kalendarzowym lub innym okresem trwającym 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Zatem określenie roku obrotowego nie jest tożsame z rokiem kalendarzowym. Nie musi zaczynać się 1 stycznia, a kończyć 31 grudnia. Ważne tylko, aby rok obrotowy obejmował 12 kolejnych miesięcy: może zaczynać się 1 lipca i kończyć 30 czerwca.

Prawo bilansowe mówi, że jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniami finansowymi za rok następny. A więc sprawozdanie finansowe nie będzie obejmowało okresu 12-miesięcznego, ale maksymalnie 18-miesięczny (jeżeli jednostka w statucie określiła rok obrotowy trwający od 1 stycznia do 31 grudnia, a pierwszy rok obrotowy zaczyna się 1 lipca ? jej pierwsze sprawozdanie może być sporządzone za okres 18 miesięcy).


Podobnie rok podatkowy definiuje Ustawa o CIT: jako rok kalendarzowy albo inny okres liczący 12 kolejnych miesięcy kalendarzowym, pod warunkiem że podatnik postanowił tak w statucie albo umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym naczelnika urzędu skarbowego. Zatem w przypadku roku podatkowego różnego od roku kalendarzowego poza wymogiem zawarcia tej informacji w statucie, wymagane jest obligatoryjne zgłoszenie tego faktu do naczelnika urzędu skarbowego.


Rok podatkowy wygląda nieco inaczej w przypadku, gdy z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego ? wówczas za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia  ksiąg rachunkowych (za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego).


W przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego  albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Natomiast w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybraniu roku podatkowego równego roku kalendarzowemu, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność.


Podatnik jest zobowiązany zawiadomić naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego o obraniu roku podatkowego różnego od roku kalendarzowego w terminie 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, chyba że jest osobą prawną lub jednostką organizacyjną, która nie była dotychczas podatnikiem ? wówczas obligatoryjny termin zawiadomienia wynosi 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności.


Artykuł został opublikowany 21.09.2013 na stronie http://businessasunusual.blox.pl/2013/09/Zonglerka-kalendarzem-czyli-kiedy-i-jak-zmienic.html


Strona główna Wszystkie wpisy
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij Zamknij
X