Koszyk: 0
Obowiązki sprawozdawcze: zmiana roku obrotowego i podatkowego_http://24ivalue.pl

Obowiązki sprawozdawcze: zmiana roku obrotowego i podatkowego

Data publikacji: 2013-10-20 22:56:49

Określenie roku obrotowego lub jego zmian określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Zatem w zależności od formy prowadzonej działalności, zmiana roku obrotowego będzie wymagała podjęcia różnych kroków.

W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy.


W przypadku zmiany roku podatkowego za pierwszy po zmianie rok podatkowy uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być jednak krótszy niż 12 i nie dłuższy niż 23 kolejne miesiące kalendarzowe.


Stosownie do art. 8 Kodeksu spółek handlowych zmiana postanowień umowy spółki wymaga zgody wszystkich wspólników, chyba że umowa stanowi inaczej.

Zatem o ile w umowie spółki nie postanowiono inaczej ? zmiana roku obrotowego musi odbyć się za zgodą wszystkich wspólników.


Nieco inaczej zmiana roku obrotowego wygląda w spółkach kapitałowych. W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością konieczne jest podjęcie uchwały wspólników umieszczonej w protokole sporządzonym przez notariusza oraz odpowiedni wpis do Krajowego Rejestru Sądowego (por. art. 255 KSH).


W przypadku spółki akcyjnej zmiana roku obrotowego jest podejmowana uchwałą walnego zgromadzenia (por. art. 430 KSH) oraz wpisu do rejestru. Walne zgromadzenie może upoważnić radę nadzorczą do ustalenia jednolitego tekstu zmienionego statutu lub wprowadzenia innych zmian o charakterze redakcyjnym określonych w uchwale zgromadzenia.


Zmiana roku podatkowego lub obranie roku podatkowego różnego od roku kalendarzowego jest korzystne dla podatnika w przypadku zmiany przepisów!


Dla przykładu głośny w ostatnim czasie projekt nowelizacyjny ustawy o CIT włącza do opodatkowania CITem spółki komandytowo-akcyjne (SKA). W skrócie zmiany zamykają się do tego, że od 1 stycznia 2014 r. SKA będą płatnikami CIT ? chyba że ich rok obrachunkowy nie kończy się przed 31 grudnia 2013 ? wówczas nowe przepisy będą obowiązywać przyszłych podatników dopiero od pierwszego dnia nowego roku podatkowego (pamiętać jednak należy, że projektodawca obliguje do zamknięcia roku podatkowego wraz z dniem 31 grudnia 2013 ? nawet jeśli przyjęły inny rok podatkowy ? te SKA, które powstaną lub dokonają zmiany po upływie 14 dni od dnia  ogłoszenia ustawy).


Zmiana zatem roku podatkowego w przypadku SKA może wiązać się z wydłużeniem obowiązywania dla nich preferencyjnych (tj. dotychczasowych) zasad opodatkowania.


Dodatkowo każdorazowa zmiana przepisów powoduje pewne zaburzenia stabilności gospodarczej, a wydłużenie okresu obowiązywania ?starych? przepisów sprawi, że ?nowe? zaczną jednostkę obowiązywać już po upłynięciu pewnego okresu przystosowawczego znowelizowanych przepisów ? zatem ich stosowanie w praktyce może okazać się mniej zaskakujące i kłopotliwe.


Artykuł został opublikowany 21.09.2013 na stronie http://businessasunusual.blox.pl/2013/09/Zonglerka-kalendarzem-czyli-kiedy-i-jak-zmienic.html


Strona główna Wszystkie wpisy
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij Zamknij
X