Koszyk: 0
Metody sporządzania sprawozdania z przepływów pieniężnych_http://24ivalue.pl

Metody sporządzania sprawozdania z przepływów pieniężnych

Data publikacji: 2014-05-29 21:36:25

Jednym z elementów sprawozdania finansowego, sporządzanego przez jednostki podlegające obowiązkowemu badaniu przez biegłego rewidenta, jest rachunek przepływów pieniężnych, często określany również jako cash flow.

W sprawozdaniu tym uwzględnia się wszystkie wpływy i wydatki związane z działalnością operacyjną, inwestycyjną oraz finansową jednostki, z wyjątkiem wpływów i wydatków będących rezultatem zakupu lub sprzedaży środków pieniężnych. Jest zatem ono różne od bilansu, stanowiącego pewnego rodzaju fotografię na dany dzień, oraz rachunku wyników ? ukazuje bowiem rzeczywisty przepływ pieniądza w firmie.


Sprawozdanie cash flow można sporządzić dwiema metodami: pośrednią lub bezpośrednią.


Metoda pośrednia
- najogólniej ujmując ? sprowadza się do przekształcenia bilansu. Z tą jednak różnicą, że bilans można traktować jako swoistą fotografię (obraz) sytuacji finansowej i majątkowej podmiotu na dany dzień, natomiast przepływy pieniężne informują o różnicy wynikającej ze zmian bilansowych.


Metoda bezpośrednia, w odróżnieniu do wyżej opisanej pośredniej, sprowadzającej się de facto do korekty wyniku finansowego, polega na zaprezentowaniu faktycznych (rzeczywistych) wpływów i wydatków środków pieniężnych.


Nie sposób pozostawić bez słowa komentarza fakt, iż obie metody sporządzania przepływów pieniężnych różnią się jedynie prezentacją przepływów z działalności operacyjnej (podstawowego rodzaju działalności jednostki oraz innych rodzajów działalności, niezaliczonych do działalności inwestycyjnej (lokacyjnej) lub finansowej).

Prezentacja wpływów i wydatków z zakresu działalności inwestycyjnej (nabywanie lub zbywanie składników aktywów trwałych i krótkoterminowych aktywów finansowych oraz wszystkie z nimi związane pieniężne koszty i korzyści) i finansowej (pozyskiwanie lub utrata źródeł finansowania (zmiana w rozmiarach i relacjach kapitału własnego i obcego) oraz wszystkie z nimi związane pieniężne koszty i korzyści) w obu metodach jest taka sama.


O wyborze metody sporządzania rachunku cash flow decyduje kierownik jednostki, który powinien tę informację zamieścić nie tylko we wprowadzeniu do sprawozdania finansowego, ale również w przyjętej przez podmiot polityce (zasadach) rachunkowości.


Strona główna Wszystkie wpisy
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij Zamknij
X