Jak uniknąć błędnych wyliczeń podatku odroczonego?
Jednostki, które podlegają obligatoryjnemu badaniu sprawozdania finansowego, mają obowiązek kalkulacji aktywa i rezerwy z tytułu podatku odroczonego. Zgodnie z ustawą o rachunkowości małe podmioty nie mają takiego obowiązku, jednak o decyzji o odstąpieniu od ustalenia tego podatku muszą poinformować w polityce rachunkowości.
Podatek odroczony należy wyliczać, gdyż występują rozbieżności pomiędzy przepisami podatkowymi a ustawą o rachunkowości, które powodują, że inna jest wartość podatkowa i bilansowa aktywów i pasywów. Powstają zatem różnice przejściowe, od których wyliczany jest podatek odroczony. Często w wyliczeniach tych pojawiają się istotne błędy. Ich powody mogą są różne. Do najczęstszych należą błędy arytmetyczne i pomyłki w rozróżnieniu pomiędzy dodatnią a ujemną różnicą przejściową, których spółki bardzo często nie rozpoznają.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom księgowych stworzyliśmy system, który umożliwia eliminacja w/w błędów. Aby się o tym przekonać wystarczy wypróbować darmowy 2 godzinny dostęp do modułu Podatek Odroczony i Podatek CIT.
Strona główna Wszystkie wpisy