RACHUNEK PRZEPŁYWÓW PIENIĘŻNYCH ŁATWIEJSZY NIŻ MYŚLISZ!
Przygotowanie sprawozdania z przepływów pieniężnych to jedno z najtrudniejszych zadań ? obok wyliczenia podatku odroczonego i testowania środków trwałych na utratę wartości ? podczas zamykania ksiąg rachunkowych. W mniejszych spółkach, w których ?nic większego się nie dzieje?, a cash flow sprowadza się jedynie do zmian bilansowych, nie budzi ono większych kontrowersji. Jeśli jednak już pojawiają się w firmie obligacje, pożyczki czy leasing ? cash flow stawia przed nami niejedno pytanie.
Niejednokrotnie zdarza się, że przepływy pieniężne po prostu nam się nie schodzą ? bo zapomnieliśmy ująć istotne zdarzenie lub wprowadziliśmy do działalności finansowej kredyt w nieodpowiedniej wysokości. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy istnieje rozwiązanie tego problemu?
Dzięki 24iValue, moduł Rachunek Przepływów Pieniężnych, nie musimy się już martwić, że spędzimy długie godziny pracy nad wyliczeniem Cash Flow. Wystarczy, że wcześniej przygotujemy:
- Bilans na koniec sprawdzanego okresu wraz z danymi porównawczymi (tj. za okres poprzedni)
- Zestawienie obrotów i sald za okres bieżący
- Zestawienie zmian w wartościach niematerialnych i prawnych oraz środkach trwałych ? czyli tzw. tabele ruchu wnipów i środków trwałych.
Potem siadamy wygodnie przez komputerem, przechodzimy do 24iValue, moduł Rachunek Przepływów Pieniężnych i wypełniamy dosłownie kilka ekranów systemu. Na końcu otrzymujemy gotowe sprawozdanie z przepływów pieniężnych. Co więcej ? cash flow możemy sporządzić zgodnie ze standardami polskimi (ustawa o rachunkowości) lub międzynarodowymi (MSR). A zajmie nam to zaledwie ok. 40 minut.
Moduł Przepływy pieniężne posiada wbudowany system autokontroli, dzięki któremu upewnimy się, że prawidłowo wprowadziliśmy dane bilansowe czy zmiany w majątku trwałym.
Dodatkowo, 24iValue możemy zastosować jako swoistą check-listę! Przechodząc przez kolejne ekrany, zapoznajemy się z listą operacji występujących w firmie ? dzięki temu mamy pewność, że nie pominęliśmy istotnego dla nas zdarzenia!
Co więcej ? 24iValue możemy wykorzystać nie tylko do sporządzenia rachunku przepływów pieniężnych, ale także do sprawdzenia (niezależnej weryfikacji) dokonanych wcześniej wyliczeń. Moduł ten jest przeznaczony zarówno dla księgowych, jak i audytorów. Finalnie umożliwia bowiem wydrukowanie gotowej dokumentacji księgowej lub dokumentacji z badania.
System 24iValue opiera się na zasadzie ?prowadzenia za rękę?. Tak samo jest w przypadku sprawozdania z przepływów pieniężnych ? przy polach, w których wprowadzamy dane, poza zwięzłymi, jasnymi opisami wymaganej danej, znajdują się podpowiedzi ? czyli bardziej szczegółowe wskazówki. Czegóż chcieć więcej?
?No tak? ? pomyśli sobie użytkownik ? ?wszystko jest łatwe, ale po co wklepywać kolejny raz dane bilansowe, które już mam zapisane na komputerze?? 24iValue i tutaj znalazł gotowe rozwiązanie. Zamiast ręcznie wprowadzać dane do systemu, możemy wzór bilansu wyeksportować z 24iValue, wypełnić go, a następnie zaimportować do naszych wyliczeń! Sprawia to, że otrzymujemy kolejne ułatwienie pracy: nie musimy tworzyć całej masy plików z bilansem dla różnych celów, wystarczy jeden raz wypełnić (lub zmapować z obrotówką) Excela i wszystkie dane zostaną automatycznie zaciągnięte do 24iValue! Kolejna oszczędność czasu!
Zastanówmy się zatem, czy chcemy ryzykować błędnym sprawozdaniem z przepływów pieniężnych, czy chcemy odczuwać te swoiste zażenowanie przed naszym audytorem, czy chcemy spędzać godziny pracy nad wypełnianiem wielu zakładek Excelowskich ? skoro mamy możliwość dostępu do systemu, dzięki któremu wyliczymy cash flow w zaledwie 40 minut!
Strona główna Wszystkie wpisy