Koszyk: 0
EGZAMIN NA BIEGŁEGO ? CZY AŻ TAK TRUDNO ZDAĆ?_http://24ivalue.pl

EGZAMIN NA BIEGŁEGO ? CZY AŻ TAK TRUDNO ZDAĆ?

Data publikacji: 2013-09-08 17:21:17

Na wrześniowy weekend 24iValue poleca nieco luźniejszy temat związany z przemyśleniami dotyczącymi postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta. Pierwsze egzaminy już pewnie większość z kandydatów ma za sobą. Ciekawe, czy macie podobne odczucia, jak te, które miał jeden z uczestników egzaminów?

W I sesji obowiązują dwa egzaminy: Teoria i zasady rachunkowości oraz Ekonomia i kontrola wewnętrzna.

Egzamin z rachunkowości trwał 3 godziny bez przerwy (wbrew pozorom, czas bardzo szybko zleciał) i obejmował trzy bloki tematyczne: przedmiot, zakres i zasady rachunkowości, zdarzenia gospodarcze oraz prowadzenie ksiąg rachunkowych. Każdy blok składał się z 20 pytań testowych oraz kilku zadań sytuacyjnych. Aby zaliczyć egzamin, z każdego bloku należało uzyskać 60% punktów.

Największą niespodzianką okazała się technika uzupełniania arkuszy egzaminacyjnych. O ile w przypadku pytań testowych nie było najmniejszych wątpliwości, o tyle pojawiły się one już w przypadku zadań sytuacyjnych (np. ewidencja zdarzeń gospodarczych w formie dziennika, a nie na popularnych ?teówkach?).

Co jednak zrobić, aby dobrze się przygotować do egzaminu?

Po pierwsze bardzo ważne jest liczenie dotychczas zdobytych ?pewnych? punktów. Jeśli uznamy, że na 100% uzbieraliśmy już co najmniej 70% punktów z danego bloku tematycznego, odpuśćmy sobie resztę tego bloku, a przejdźmy do następnego. W przeciwnym wypadku może się okazać, że nawet jeśli zaliczyliśmy blok pierwszy i drugi na bardzo wysokim poziomie, zabraknie nam kilku punktów z bloku trzeciego ? a wówczas cały egzamin jest do poprawy (poprawka wszakże przysparza nam nie tylko stresu, dodatkowych nakładów finansowych, ale może zniechęcić kandydata do dalszego procesu postępowania kwalifikacyjnego).

Po drugie ? w pytaniach testowych zaznaczajmy tylko te odpowiedzi, których jesteśmy, pewni. Ma to szczególne znaczenie dlatego, że właśnie w części teoretycznej punktowanie odbywa się na zasadzie ?dobra odpowiedź +2 pkt, brak odpowiedzi 0 pkt, ale już negatywna ?1 pkt).

Pamiętajmy, że na egzaminie można korzystać z pomocy w postaci nie tylko kalkulatorów, ale również aktów prawnych (bez komentarza). Przygotowując się do egzaminu warto w ustawie czy rozporządzeniu wytipeksować te fragmenty, które są dla nas trudne do zapamiętania. Ważne jednak, aby umieć po akcie się poruszać w sposób sprawny ? mimo iż egzamin trwa trzy godziny, tego czasu jest naprawdę niewiele.

Po trzecie ? opanujmy technikę wypełniania arkuszy egzaminacyjnych ? nawet jeśli jesteśmy przekonani co do swojej wiedzy, zapytajmy znajomych, jak ?technicznie? wygląda egzamin. Pewnie dla wielu zaskoczeniem okazał się sposób ewidencji zdarzeń gospodarczych. Tutaj radzimy, aby operacje w brudnopisie rozpisać na kontach teowych, a potem, nie spiesząc się, z pełną dokładnością i rzetelnością, nanieść je na arkusz egzaminacyjny.

Arkusz egzaminacyjny musi  być wypełniony w sposób czytelny. Jeśli sprawdzający będzie miał problem z odszyfrowaniem naszego rozwiązania, nie będzie spędzał nad tym zbyt dużo czasu, ale zadanie uzna za nierozwiązanie.

Pamiętajmy również, że praca w żaden sposób nie może być znaczona ? to bardzo ważne, szczególnie na pierwszych egzaminach (kiedy wielu z nas pamięta, że na studiach pierwszą wymaganą rzeczą było właśnie podpisanie się), aby nie podpisywać swojej pracy. Praca jest identyfikowania dzięki wypełnionej kartce z numerem indeksu, imieniem, nazwiskiem oraz datą urodzenia, włożoną do zaklejonej koperty.

Pracę zdajemy osobom prowadzącym egzamin wraz z opisaną powyżej kopertą oraz brudnopisem (mimo iż nie jest on oceniany, musi być dołączony do zdawanej pracy ? inaczej nie będzie ona oceniana).

Pamiętajmy o zabraniu zapasowego pisaka o charakterze trwałym ? nie może to być ołówek, a jedynie długopis lub pióro w kolorze niebieskim lub czarnym ? oraz dowodu osobistego. Na egzamin stawiamy się o wyznaczonej przez KIBR godzinie (na pierwszych egzaminach jest to ok. pół godziny przed godziną rozpoczęcia egzaminu).

No i tak jak przed każdym innym egzaminem, polecamy zjeść kostkę gorzkiej czekolady! I życzymy powodzenia. Trzymamy kciuki za wszystkich zdających egzaminy na biegłego w tej sesji!


Strona główna Wszystkie wpisy
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij Zamknij
X