Koszyk: 0
Obowiązki sprawozdawcze: inwentaryzacja_http://24ivalue.pl

Obowiązki sprawozdawcze: inwentaryzacja

Data publikacji: 2013-09-15 20:46:36

Zasady, sposób i terminy przeprowadzania inwentaryzacji uregulowane zostały w Rozdziale 3 Ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz.U. 1994 nr 121 poz. 591 ze zm.).

Inwentaryzację przeprowadza się w następujący sposób:

  • spisanie ilości z natury, wycena tych ilości, porównanie wartości z danymi z ksiąg rachunkowych oraz wyjaśnienie i rozliczenie ewentualnych różnicy (dotyczy: aktywów pieniężnych, papierów wartościowych w postaci materialnej, rzeczowych składników aktywów obrotowych, środków trwałych, nieruchomości zaliczonych do inwestycji , maszyn i urządzeń wchodzących w skład środków trwałych w budowie)
  • otrzymanie od banków i uzyskanie od kontrahentów potwierdzeń prawidłowości wykazanego w księgach rachunkowych jednostki stanu aktywów oraz wyjaśnienie i rozliczenie ewentualnych różnic (dotyczy: aktywów finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych lub przechowywanych przez inne jednostki, w tym papierów wartościowych w formie zdematerializowanej, należności, w tym udzielonych pożyczek, oraz powierzonych kontrahentom aktywów)
  • porównanie danych ksiąg rachunkowych z odpowiednimi dokumentami i weryfikacja wartości składników aktywów (dotyczy: środków trwałych, do których dostęp jest znacznie utrudniony, gruntów oraz praw zakwalifikowanych do nieruchomości ,należności spornych i wątpliwych, a w bankach również należności zagrożonych, należności i zobowiązań wobec osób nieprowadzących ksiąg rachunkowych, z tytułów publicznoprawnych). Dodatkowo metoda porównania może być zastosowana do aktywów i pasywów, które nie są objęte katalogiem przypisanym do metody potwierdzeń oraz spisu z natury, a także te, które są w nim zawarte, o ile przeprowadzenie ich spisu z natury lub uzyskanie potwierdzeń z przyczyn uzasadnionych nie było możliwe.

Inwentaryzację przeprowadza się na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Termin ten jest zachowany, jeżeli dla poniższych składników przeprowadzi się ją w terminie:
  • składników aktywów (z wyjątkiem środków pieniężnych, papierów wartościowych, produktów w toku oraz materiałów, towarów i produktów gotowych) ? nie wcześniej niż 3 miesiące przed końcem i nie później niż 15 dni po rozpoczęciu nowego roku obrachunkowego
  • zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów, które znajdują się w strzeżonych składowiskach i są objęte ewidencją ilościowo-wartościową ? w ciągu 2 lat
  • nieruchomości zaliczonych do środków trwałych oraz inwestycji, a także znajdujących się na terenie strzeżonym innych środków trwałych oraz maszyn i urządzeń wchodzących w skład środków trwałych w budowie ? raz na 4 lata
  • zapasów towarów i materiałów objętych ewidencją ilościowo ? wartościową ? raz w roku
  • zapasów drewna w jednostkach prowadzących gospodarkę leśną ? raz w roku.
Pamiętajmy, że ponadto inwentaryzację przeprowadza się na dzień zakończenia działalności przez jednostkę oraz na dzień poprzedzający postawienie jej w stan likwidacji lub ogłoszenia upadłości. Można odstąpić od jej przeprowadzenia jeśli jednostka ogłosiła upadłość z możliwością zawarcia układu, o ile nie zamyka ona ksiąg, w przypadku połączenia lub podziału jednostek (nie dotyczy spółek kapitałowych), o ile strony w drodze umowy pisemnej odstąpią od przeprowadzenie inwentaryzacji, oraz w przypadku zawieszenia działalności, o ile nie następuje zamknięcie ksiąg.


Strona główna Wszystkie wpisy
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij Zamknij
X