Manipulacje w księgowości i rachunkowość kreatywna: czy zawsze należy je potępiać?
Hasło ?manipulacje? z zasady nie kojarzy nam się z niczym dobrym. Jego wydźwięk jest nacechowany negatywnymi asocjacjami. Słownik języka polskiego pojęcie to definiuje jako ?wpływanie na poglądy i zachowania innych osób poza ich świadomością dla osiągnięcia własnych celów?.
Czy zatem traktowanie manipulacji w księgowości słusznie utożsamiamy z kreatywną księgowością? Otóż niesłusznie zagadnienie ?kreatywnej księgowości? kojarzy nam się z oszustwami, przekrętami, omijaniem prawa, jak to ma miejsce w przypadku manipulacji... Księgowość kreatywną należy rozróżnić od księgowości agresywnej czy oszukańczej.
Rachunkowość kreatywną utożsamiać należy raczej z korzystaniem z innowacyjnych rozwiązań (np. aplikacją pokazującą, jak liczyć podatek odroczony lub jak
księgować leasing finansowy) niż z oszustwami. Księgowość kreatywna to też nic innego, jak polityka bilansowa (polityka rachunkowości): wystawienie faktury w bieżącym roku obrotowym powiększa przychody ze sprzedaży w tym okresie (jeśli momentem rozpoznania przychodów bilansowych jest moment wystawienia faktury), ale nie jest niezgodne z prawem. Rachunkowość kreatywna w swej istocie zmierza zatem do zjednoczenia celów przedsiębiorstwa z celami odbiorców ? ale, co ważne, z uwzględnieniem norm prawnych.
To odróżnia ją od rachunkowości agresywnej, która z jednej strony wykorzystuje narzędzia polityki bilansowej w ramach granic prawnych, ale z drugiej ? wypacza wynik finansowy jednostki. Chodzi tutaj zatem o działanie w ramach norm jurystycznych, ale w taki sposób, aby celowo wprowadzić odbiorcę w błąd.
Zastanawiacie się pewnie, jak to możliwe? Działamy zgodnie z prawem, ale mówimy już o manipulacjach? Otóż, żeby zagadnienie to zilustrować, posłużmy się przykładem: prawo bilansowe dopuszcza zmianę zasad polityki rachunkowości. Raz przyjęta polityka nie jest obligatoryjna dla nas do końca działalności. Jest to zgodne z ustawą. Czasami zmiany są wymagane przez Grupę, a czasami? no właśnie: a czasami zdarza się tak, że polityka rachunkowości jest zmieniana często (przecież ustawa nie mówi nam, że możemy zmienić ją tylko raz czy dwa razy w ciągu działalności) i równie często zmieniamy zasady ewidencji.
Rachunkowość agresywna jest raczej stosowana przez kierowników niż przez samych właścicieli: prowadzi ona do sztucznego zawyżania wyniku finansowego (a co za tym idzie uzyskiwania wyższych premii wynikowych), ukrywania ryzyka czy nieprawidłowego wyliczania wskaźników finansowych (np. dla celów kredytowo ? pożyczkowych).
Oszustwo księgowe, jak pewnie sami się domyślacie, nie jest tym samym, co rachunkowość agresywna: oszustwo księgowe to działanie niezgodne z prawem: fałszowanie dokumentów księgowych, fałszowanie ksiąg rachunkowych.
Nie kojarzmy zatem więcej pojęcia kreatywnej księgowości jedynie negatywnie. Kreatywna księgowość jest wskazana, dąży ona do pozytywnych efektów, mieści się w ramach przepisów prawnych, a co najważniejsze: nie ma nic wspólnego z manipulacjami w księgowości!
Strona główna Wszystkie wpisy