Leasing ? rzeczy, o których mogłeś nie słyszeć
Leasing jest jednym z najpopularniejszych źródeł finansowania zewnętrznego. Najczęściej leasingujemy samochody, nieco rzadziej komputery i nieruchomości.
Ale czy wiedzieliście, że w leasing możemy wziąć również maszyny, linię technologiczną, a nawet cały zakład!
Obok wspomnianych samochodów czy komputerów dość powszechnym przedmiotem umowy leasingowej stały się maszyny, a wśród nich m. in. wózki widłowe, maszyny budowlane i drogowe, maszyny do obróbki drewna i metalu, wszelkiego rodzaju maszyny drukarskie, a nawet maszyny do pakowania czy foliowania.
Maszyny możemy wziąć zarówno w leasing finansowy, jak i operacyjny. Obecnie na rynku istnieje znaczna liczba finansujących (firm leasingowych), co przekłada się dla leasingobiorcy na możliwość wyboru wariantu dla niego najkorzystniejszego.
Pamiętajmy, że leasing finansowy w swej istocie sprowadza się do tego, że to korzystający wykazuje maszynę w swoich aktywach, dzięki czemu dokonuje od niej odpisów amortyzacyjnych (które stanowią koszty uzyskania przychodu).
Tempo postępu technologicznego wymusza na przedsiębiorcach nieustanne modernizowanie parku maszynowego, co w efekcie przekłada się na zwiększenie konkurencyjności, poprawienie jakości oraz różnicowanie produktów. Innowacyjność stała się nieodłącznym elementem współczesnej gospodarki.
Czy jednak możemy myśleć o leasingu nie pojedynczej maszyny, ale całej linii technologicznej? Oczywiście! Firmy leasingowe wyszły naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców: obecnie w leasing można wziąć również linię technologiczną przeznaczoną zarówno dla zakładów mięsnych, jak i produkcji ceramiki budowlanej.
A co jeśli nasze przedsiębiorstwo nie jest w najlepszej kondycji finansowej? Nie planujemy wszakże powiększenia stanu środków trwałych, ale chcemy ?ratować? nasz zakład. Pewnie niewielu przyjdzie do głowy pomysł oddania go w leasing... zwrotny!
Obok leasingu finansowego oraz operacyjnego występuje trzeci jego rodzaj: leasing zwrotny. W swej istocie sprowadza on się do tego, że przedsiębiorca sprzedaje nieruchomość lub maszynę firmie leasingowej, od której następnie na podstawie umowy bierze tę nieruchomość lub maszynę w leasing. Po wygaśnięciu umowy istnieje możliwość jej wykupu, ponieważ leasing zwrotny może być zawierany zarówno jako leasing finansowy, jak i operacyjny.
Już za tydzień napiszemy m. in. o leasingu pracowników i leasingu sprzętu.
Artykuł został opublikowany 05.10.2013 na stronie: http://businessasunusual.blox.pl/2013/10/5-rzeczy-ktore-mozna-wziac-w-leasing-innych-niz.html
Strona główna Wszystkie wpisy