Podatek dochodowy: co można uwzględnić w KUP, cz. 1
Wyliczenie podatku dochodowego wymaga nie lada wysiłku ze strony księgowych. Muszą oni bezbłędnie poruszać się po Ustawie o CIT. Jak dobrze znacie fragmenty mówiące o kosztach uzyskania przychodu? Czy słyszeliście o uldze technologicznej, szybszej amortyzacji podatkowej lub jednorazowym wrzuceniu w koszty nawet dużych wartościowo zakupów środków trwałych?
Ulga technologiczna: kto, kiedy i na jakich zasadach może z niej skorzystać?
Podatnik może odliczyć wydatki poniesione na nabycie nowych technologii, tj. wiedzy technologicznej w postaci wartości niematerialnej i prawnej, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów lub usług. Odliczenie może wynieść nawet 50% poniesionych kosztów i jest ono czymś dodatkowym poza standardową amortyzacją podatkową takiej technologii. Tak więc kupując nową technologię za 1.000.000 zł, w kosztach podatkowych może znaleźć się nawet 1.500.000 zł.
Warunek konieczny, aby skorzystać z ulgi, to nabycie technologii w drodze umowy o przeniesienie oraz korzystanie z praw. Ulga nie dotyczy wydatków na wytworzenie technologii we własnym zakresie!
Technologia nie może być stosowana na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat, a ponadto fakt ten musi być potwierdzony niezależną opinią wydaną przez jeden z podmiotów:
- podstawowe jednostki organizacyjne uczelni
- jednostki naukowe PAN
- instytuty badawcze
- międzynarodowe instytuty naukowe
- Polską Akademię Umiejętności,
- inne jednostki, w tym centra badawczo-rozwojowe.
Podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota poniesionych wydatków na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej, w części, w jakiej została zapłacona w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji lub w roku następującym po tym roku, oraz w której nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
W przypadku przedpłat w roku poprzedzającym rok, w którym nową technologię podatnik wprowadził do ewidencji, wydatki te uznaje się za poniesione w roku
wprowadzenia tejże technologii do ewidencji.
Podatnik może utracić prawo do ulgi technologicznej, jeżeli przed upływem 3 lat podatkowych licząc od końca roku, w którym wprowadził technologię do ewidencji:
- udzieli w jakiejkolwiek formie lub części innym podmiotom prawa do nowej technologii; albo
- zostanie ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku lub zostanie postawiony w stan likwidacji albo
- otrzyma zwrot wydatków na tę technologię w jakiejkolwiek formie.
Artykuł został opublikowany 12.10. 2013 na stronie http://businessasunusual.blox.pl/2013/10/3-rzeczy-ktore-mozna-uwzglednic-w-kosztach-i-o.html
Strona główna Wszystkie wpisy