Biegły rewident: deregulacja zawodu
Hasło deregulacji zawodów, szczególnie zawodów finansowych, wzbudza w nas raczej negatywne odczucia: przeciwnicy deregulacji obawiają się przede wszystkim obniżenia jakości świadczonych usług. Czy proces odbiurokratyzowania państwa może mieć pozytywne aspekty: pośrednio tak - ułatwienie dostępu do zawodu biegłego może zmniejszyć bezrobocie!
Co oznacza deregulacja?
Pod pojęciem deregulacji większość z nas nieprawidłowo rozumuje całkowity brak jakichkolwiek regulacji. A przecież istota tego procesu sprowadza się jedynie do zmniejszenia oddziaływania państwa na daną dziedzinę, a nie całkowite zniesienie kontroli nad zawodami, w tym również zawodami zaufania publicznego.
Jakie zmiany nas czekają?
Przy założeniu, że projekt ustawy deregulacyjnej wejdzie w życie w obecnym stanie, zmiany będą ogromne.
Obecnie każdy kandydat, bez względu na to, jaki profil studiów ukończył, obligatoryjnie musi zdać 10 pisemnych egzaminów, które przeprowadzane są tylko w trzech miastach Polski: Warszawie, Poznaniu i Katowicach (wyjątkiem są kandydaci ? absolwenci uczelni, z którymi KRBR zawarła stosowne porozumienie ? tyle że te uczelnie można policzyć ?na palcach jednej ręki?...). Koszt każdego z egzaminów wynosi 400 zł, nie obejmuje on jednak kosztów potencjalnych poprawek.
Egzaminy teoretyczne nie należą do najłatwiejszych (pisaliśmy o nich już tutaj: http://24ivalue.pl/blog/entry/id/124/EGZAMIN-NA-BIEGLEGO--CZY-AZ-TAK-TRUDNO-ZDAC) . Chyba dlatego zawód biegłego zaliczyć możemy do grupy prestiżowych, przeznaczonych jedynie dla określonej sfery.
Projektodawca ułatwia jednak dostęp do zawodu dzięki możliwości zaliczenia tychże egzaminów na podstawie ukończenia studiów wyższych, pod warunkiem że studia te swoich zakresem kształcenia obejmowały wiedzę z egzaminów KIBRowskich.
Tutaj korzyść jest niewątpliwa: przede wszystkim zmniejszenie kosztów uzyskania tytułu zawodowego. Kolokwialnie mówić: poziom życia w Polsce jaki jest, wiemy wszyscy: dużo młodych, bardzo zdolnych ludzi, którzy jednak przez brak środków finansowych nie mogą podjąć dalszej nauki.
Obniżenie kosztów ponoszonych przez kandydatów przełoży się również na przyszłych usługobiorców. Przyczyni się do tego również fakt zwiększenia
konkurencyjności rynku.
A co z jakością usług? No właśnie ? o ile w przypadku np. zawodu księgowego nie powinniśmy mówić o jej pogorszeniu, o tyle zawód audytora wymaga dostosowania się do nieustannych zmian w przepisach, które przecież nie pozostają bez echa dla działalności firm. Osoby, które nie posiadają doświadczenia, a co więcej ? nie mają należycie opanowanych postaw teoretycznych ? mogą nie sprostać zadaniu planowania badania.
Nad tym, czy ustawa deregulacyjna wejdzie w życie (a jeśli tak ? to w jakiej formie) ? trwają prace w Komisji Nadzwyczajnej. Jakie korzyści i niebezpieczeństwa może za sobą pociągnąć proces odbiurokratyzowania, przekonamy się rzeczywiście dopiero w momencie, kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać.
Sławomir Ekman
FY AUDIT/24iValue
Strona główna Wszystkie wpisy