Podatek dochodowy: co można uwzględnić w KUP, cz. 2
Podatek dochodowy to zaiste jeden z najbardziej ryzykownych obszarów księgowości. Niedawno pisaliśmy Wam, czym jest ulga technologiczna w CIT, dziś prezentujemy kolejne koszty uzyskania przychodu, o których mogliście nie słyszeć lub które są na tyle oczywiste, że nie każdy o nich pamięta.
Amortyzacja podatkowa
Podczas ustalania stawek podatkowych księgowi najczęściej zaglądają do KŚT i na tej podstawie bez zastanowienia przyporządkowują ustawową stawkę.
Zapominają jednak, że stawki można podwyższać o współczynniki (raz wybrany współczynnik podwyższa stawki przez cały okres użytkowania, chyba że ustaną warunki konieczne do możliwości skorzystania z podwyższonej amortyzacji):
1. dla budynków i budowli używanych w warunkach:
- pogorszonych (tj. pod ciągłym działaniem wody, par wodnych, znacznych drgań, nagłych zmian temperatury oraz innych czynników powodujących przyspieszenie zużycia obiektu.) ? nie więcej niż o 1,2
- złych (tj. pod wpływem niszczących środków chemicznych, a zwłaszcza gdy służą one produkcji, wytwarzaniu lub przechowywaniu żrących środków chemicznych. Dotyczy to również przypadków silnego działania na budynek lub budowlę niszczących środków chemicznych rozproszonych w atmosferze, wodzie lub wydzielających się w postaci oparów, których źródłem są inne obiekty znajdujące się w pobliżu. ) ? nie więcej niż o 1,4
3. dla maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 4?6 i 8 KŚT, poddanych szybkiemu postępowi technicznemu (tj. takich, w których zastosowane są układy mikroprocesorowe lub systemy komputerowe, spełniające założone funkcje dzięki wykorzystaniu w nich najnowszych zdobyczy techniki, a także pozostałą aparaturę naukowo-badawczą i doświadczalno-produkcyjną) - nie więcej niż 2,0.
Dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, można przyjmować indywidualne stawki.
Amortyzacja jednorazowa
Podatnicy w roku podatkowym, w którym rozpoczęli działalność (z wyjątkiem tych, którzy zostali utworzeni w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników albo w wyniku przekształcenia spółki lub spółek niemających osobowości prawnej albo przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość kwoty co najmniej 10 tys. euro) oraz tzw. mali podatnicy (czyli tacy, których wartość przychodów ze sprzedaży w poprzednim roku nie przekroczyła 1,2 mln euro), mogą dokonywać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych w roku podatkowym, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, do wysokości nieprzekraczającej w roku kwoty 50 tys. euro łącznej wartości tych odpisów.
Powyższe dotyczy zarówno maszyn, urządzeń, narzędzi i środków transportu, ale nie obejmuje samochodów osobowych.
Podatnik jednorazowo amortyzować może również środki trwałe o niskiej wartości, tzn. nie przekraczającej 3,5 tys. zł . Załóżmy, że przedsiębiorca zakupił zestaw meblowy o wartości 20 tys. zł. Większość księgowych pomyśli ? 20 tys. to więcej niż 3,5 tys. i od razu odrzuca możliwość jednorazowego odpisu. Jeśli jednak na fakturze nie będzie widniała jedna pozycja całego zestawu, ale każdy element wyszczególniony będzie oddzielnie, wówczas te poszczególne nisko-wartościowe elementy możemy zamortyzować jednorazowo.
Artykuł został opublikowany 12.10. 2013 na stronie
http://businessasunusual.blox.pl/2013/10/3-rzeczy-ktore-mozna-uwzglednic-w-kosztach-i-o.html
Strona główna Wszystkie wpisy