Podatek dochodowy: koszty uzyskania przychodu a świadczenia pracownicze
Aby prawidłowo wyliczyć podatek dochodowy CIT, należy w pierwszej kolejności jednoznacznie zakwalifikować te koszty, które obniża podstawę opodatkowania (KUP) oraz te, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Ustawa CIT enumeratywnie wymienia pozycje NKUPów, więc teoretycznie podatnicy nie powinni mieć większych problemów z ich ustaleniem. A jednak? nie wszystkie pozycje są oczywiste. Dziś podpowiadamy, jak prawidłowo ująć wydatki na świadczenia pracownicze, aby wyliczony przez nas podatek CIT nie zawierał istotnych błędów.
Stosownie do ustawy CIT do kosztów uzyskania przychodów zaliczamy podstawowe odpisy i wpłaty na fundusze tworzone przez podatnika, jeżeli obowiązek lub możliwość ich tworzenia w ciężar kosztów określają odrębne ustawy oraz odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o ZFŚS (Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych) obniżają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu.
ZFŚS jest funduszem celowym, który charakteryzuje się tym, że zgromadzone na nim środki są przeznaczane tylko i wyłącznie na cele socjalne. Jeżeli nawet pracodawca nie wykorzysta zgromadzonych środków w danym roku obrotowym, nie może ich przeznaczyć na inne cele, ale przechodzą one na kolejne lata rozliczeniowe.
Pamiętać należy równocześnie o tym, że wydatki pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o ZFŚS nie stanowią KUP, przy czym pod pojęciem działalności socjalnej ustawodawca rozumie usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej ? rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Z drugiej strony KUPem są świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o ZFŚS.
Zatem większość wydatków pracodawcy na różnego rodzaju świadczenia pracownicze pozapłacowe z zasady stanowią koszty uzyskania przychodu, a więc o te koszty obniżamy podstawę opodatkowania, co w efekcie przełoży się na niższy podatek dochodowy CIT. Jednocześnie świadczenia z ZFŚŚ są uznawane za KUP tylko w kwocie odpisu na ten fundusz. Odpis ten jest uznawany za KUP w momencie jego naliczenia i faktycznego przekazania środków pieniężnych na wydzielony rachunek Funduszu.
Nieodpłatne świadczenia pracownicze w postaci różnego rodzaju abonamentów, karnetów, paczek, bonów czy kuponów, które finansowane ze środków obrotowych co do zasady stanowią KUP, pod tym jednak warunkiem, że nie są przyznawane według kryterium socjalnego. Ale już podobne świadczenia na rzecz rodzin pracowników nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
Strona główna Wszystkie wpisy