CIT... - skutki podatkowe i bilansowe prezentów świątecznych
Już niemal miesiąc temu obchodziliśmy Święta Bożego Narodzenia. I pewnie wielu z nas magiczną atmosferę wigilijnego wieczoru wciąż odczuwa i wspomina.
Ale jak to w księgowości bywa, nawet okres świąteczny nie jest spokojny i wolny od wątpliwości i pytań.
Coraz więcej z nas w ramach reklamy i utrzymania dobrych stosunków z naszymi klientami w okresie przedświątecznym obdarowało ich nie tylko standardowymi kartkami z życzeniami, ale również drobnymi upominkami (np. firmowymi czekoladkami czy kalendarzami na Nowy Rok). No i właśnie tutaj stawiane niejednokrotnie są pytania: jakie skutki podatkowe w zakresie CIT i bilansowe rodzi takie obdarowanie?
Podatek dochodowy CIT
Ustawa o CIT mówi o tym, że KUPem są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia przychodów, z wyjątkiem enumeratywnie wymienionych tzw. NKUPów, do których zaliczmy m. in. koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów.
Wydatki na prezenty stanowią zatem KUP, pod tym jednak warunkiem, że mają one charakter reklamowy, a nie reprezentacyjny. I o ile ustawodawca w żadnym
miejscu nie rozróżnia tych dwóch pojęć, monae uznać rozdawanie drobnych prezentów świątecznych, opatrzonych np. logiem firmy za wydatek reklamowy: nie chodzi wszakże o to, aby klientowi przedstawić swoją okazałość, ale by polepszyć nasze z nim stosunki, co w efekcie przekłada się na utrzymanie dotychczasowej współpracy, a niejednokrotnie na zwiększenie grona klientów.
Podatek od towarów i usług VAT
Przez dostawę towarów rozumie się m. in. przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne darowizny ? jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Powyższe nie ma zastosowania do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika, przy czym przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
- łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
- których przekazania nie ujęto w ewidencji, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.
Koszty materiałów zakupionych w celu przekazania ich kontrahentom są zaliczane do kosztów działalności operacyjnej. W księgach rachunkowych ujmuje się je w cenach zakupu, cenach nabycia lub w koszcie wytworzenia. To, o czym należy pamiętać, to zamieszczenie sposobu i zasad ujmowania upominków w księgach rachunkowych w polityce rachunkowości.
Strona główna Wszystkie wpisy