Podatek dochodowy a korzystanie ze służbowego telefonu, laptopa lub samochodu
Podatek dochodowy jest jednym z podstawowym źródeł zapewnienia dochodów budżetowych. Odprowadzany przez nas CIT czy PIT trafia do jednostek samorządu terytorialnego w ustawowo określonych częściach, tzn. że zasila dochody gmin, powiatów oraz województw.
Pewnie część podatników już myśli o zeznaniach o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2013. Część z nas zapewne też kalkuluje, czy będzie w grupie podatników, którzy osiągnęli nadwyżkę podatku należnego nad podatkiem zapłaconym, czy też raczej w rozliczeniu okaże się, że są zobligowani do uregulowania zobowiązania wobec państwa.
Jeśli należycie do grupy podatników korzystających z telefonów, laptopów lub samochodów służbowych, powinniście dokładanie przeanalizować, czy korzystanie to nie spełnia przesłanek uznania go za dochód w rozumieniu przepisów fiskalnych, w związku z czym nie należy go opodatkować.
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c zwolnień przedmiotowych oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Źródłami przychodów są m. in. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy. Natomiast za przychody z wyżej wymienionych tytułów uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależne od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Użyty przez ustawodawcę zwrot ?w szczególności? oznacza, że powyższe źródła przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo, nie stanowią jednakże katalogu zamkniętego. Przychodem bowiem z powyższych stosunków są wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym (interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 20.07. 2011 r., sygn. IPPB2/415-448/11-2/MK).
Wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się w zależności od przedmiotu świadczeń. I tak jeśli przedmiotem są usługi zakupione, podatnik powinien wycenić je według cen zakupu.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w wyżej wspomnianej interpretacji pisze, że ?Podkreślenia wymaga, że dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych termin "nieodpłatne świadczenie" obejmuje swym zakresem wszelkie zjawiska i zdarzenia, których konsekwencją jest nieodpłatne przysporzenia w majątku innego podmiotu, mające konkretny wymiar finansowy. Nieodpłatnym świadczeniem będzie więc przesunięcie majątkowe, stanowiące przysporzenie po stronie przyjmującego świadczenie pracownika, kosztem majątku pracodawcy.?
Pracownicy uzyskują zatem nieodpłatne świadczenia, które podlegają opodatkowaniu łącznie z innymi składnikami wynagrodzenia w sytuacji, kiedy korzystają z telefonów dla celów prywatnych, natomiast spółka ponosi koszty takiego korzystania w całości lub w części.
Strona główna Wszystkie wpisy