Koszty zatrudnienia: co warto wiedzieć o Funduszu Pracy
Fundusz Pracy jest państwowym funduszem celowym, który został postawiony do dyspozycji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ze środków FP w 2014 r. są finansowane m. in. staże podyplomowe oraz szkolenia specjalizacyjne lekarzy i lekarzy dentystów oraz staże podyplomowe oraz specjalizacje pielęgniarek i położnych.
Obowiązkowe składki na FP opłacają m. in. pracodawcy oraz inne jednostki organizacyjne za osoby pozostające w stosunku pracy lub stosunku służbowym, wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia.
Zasadą jest, że pracodawca opłaca składki na FP za osoby, które nie osiągnęły wieku co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn.
Wysokość składki na Fundusz Pracy określa ustawa budżetowa. Składka ta wynosi w 2014 r. 2,45% podstawy wymiaru składki. Ustala się ją od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe wynoszące w przeliczeniu na okres miesiąca:
- co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,
- co najmniej 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę w pierwszym roku pracy,
- co najmniej 50% minimalnego wynagrodzenia w przypadku osób wykonujących pracę w okresie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania. Jeżeli podstawa ta jest niższa ? składki się nie opłaca.
Jeśli pracodawca nie opłaca składek na FP lub opłaca je w niższej od należnej wysokości, to ZUS może obciążyć pracodawcę lub osobę podlegającą ubezpieczeniu społecznemu dodatkową opłatą w wysokości do 100% należnej kwoty składek.
Pracodawcy nie opłacają składek na FP za zatrudnionych pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego.
Składek na FP nie opłaca się również przez okres 12 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po zawarciu umowy o pracę, za osoby zatrudnione, które ukończyły 50. rok życia i w okresie 30 dni przed zatrudnieniem pozostawały w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy.
Składki na FP opłaca się za okres trwania obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w trybie i na zasadach przewidzianych dla składek na ubezpieczenia społeczne.
Poboru składek na dokonuje ZUS na wyodrębniony rachunek bankowy prowadzony dla składek na FP i FGŚP, po czym ZUS przekazuje środki na rachunek bankowy dysponenta.
Strona główna Wszystkie wpisy