Koszyk: 0
Kobiety na coraz wyższych stanowiskach pracy?_http://24ivalue.pl

Kobiety na coraz wyższych stanowiskach pracy?

Data publikacji: 2014-02-02 11:51:55

Dzisiaj schodzimy nieco z tematów stricte merytorycznych i przechodzimy do zupełnie innej dziedziny, niezmiernie ważnej również w księgowości, a mianowicie do kategorii zarządzania i kierowania. Pochylmy się nad rolą kobiet jako kierowników ? czy to mniejszych grup, czy też całej firmy.

Nie ulega wątpliwości, że w ostatnich kilkunastu latach rola kobiet diametralnie się zmieniła. Coraz szerzej rozumiana tolerancja przyczynia się nie tylko do zatarcia różnic kulturowych, religijnych czy rasowych, ale również płciowych. Kobieta kiedyś to gospodyni domowa, piastunka domowego ogniska i  wychowawczyni młodszego pokolenia. Dziś kobiety stają się coraz bardziej niezależne, ale też i bardziej rozwojowe. Jesteśmy ciekawi, jak oceniacie panie w roli przywódców?


Pewnie większość z nas zetknęła się z Griffinowską definicją zarządzania, która sprowadza się do stwierdzenia, że stanowi ono zestaw działań (obejmujący planowanie i podejmowanie decyzji, organizowanie, przewodzenie, tj. kierowanie ludźmi, i kontrolowanie), skierowanych na zasoby organizacji (ludzkie, finansowe, rzeczowe i informacyjne) i wykonywanych z zamiarem osiągnięcia celów organizacji w sposób sprawny i skuteczny.


Pojęcie kierowania należy zatem odróżnić od zarządzania (mimo iż zbyt często są one stawiane na jednym poziomie, np. w literaturze anglosaskiej słowo management odnosi się zarówno do zarządzania, jak i kierowania).


Zawróćmy jednak z toru teoretycznego i przejdźmy do dalszej części naszych rozważań.


Według powszechnie dostępnych raportów kobiet jest mniej we władzach firm niż mężczyzn. Co więcej - w środowiskach biznesowych poparcie dla prawnych uregulowań gwarantujących kobietom miejsce w zarządach jest zdecydowanie mniejsze niż w ogóle naszej społeczności. A przecież jeśli kobieta kiedyś potrafiła wychować swoje dzieci na mądrych i odpowiedzialnych ludzi, czyż kobieta dziś nie potrafiłaby tego samego dokonać w gronie pracowników?


Brytyjscy naukowy, Michelle Ryan i Alex Haslam odkrywają zjawisko tzw. ?szklanego klifu?, które w swej istocie polega na większej gotowości do dawania szans kobietom w sytuacjach beznadziejnych ? kobiety bowiem w ich rozumowaniu mogą stanowić swoiste ?deski ratunkowe?. Jedna z wiodących firm doradczych i audytowych, pisze w swoim raporcie, że ?z tego powodu promowanie kobiet na stanowiska niepewne, gdzie ryzyko niepowodzenia jest większe, daje im mniejsze szanse odniesienia sukcesu.?


Kobiety lubią rozmawiać, a dzięki takim rozmowom z pracownikami, można by nawet rzec konsultacjom z podwładnymi, są w stanie wymusić na pracowniku szerzej rozumianą motywację, większe zaangażowanie, co bezpośrednio już przełoży się na wyniki firmy.


Jednakże pamiętajmy, że przy wyborze pracownika, bez względu na jakie stanowisko rekrutuje: czy to pracownik fizyczny, czy specjalista ds. administrowania, czy też główna księgowa ? lub przy wyborze osób reprezentujących spółkę (zarząd, rada nadzorcza), nasze rozpatrywania nie powinny skupiać się na płci, ale przede wszystkim na umiejętnościach, wiedzy i predyspozycjach kandydata.


Strona główna Wszystkie wpisy
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij Zamknij
X