Podatek dochodowy CIT: czy wydatki poniesione na uroczystości jubileuszowe firmy stanowią KUP?
Kiedy wydatek poniesiony na zorganizowanie imprezy z okazji jubileuszu firmy, sfinansowany ze środków obrotowych, w którym uczestniczą zarówno pracownicy, jak i kontrahenci, może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów i jednocześnie pomniejszyć podstawę opodatkowania CIT?
Kosztami uzyskania przychodów w rozumieniu prawa podatkowego są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów stanowiących NKUP. Aby zatem dany wydatek mógł być zakwalifikowany do KUP, konieczne jest jednoczesne wypełnienie trzech przesłanek:
- związek przyczynowo ? skutkowy ze źródłem przychodów
- nie są zawarte w katalogu NKUP
- są prawidłowo udokumentowane.
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, z 17.10.2008 r., (Sygn. IPPB3/423-1218/08-4/MW), czytamy, że "W przypadku, gdy wydatki poniesione zostały na zorganizowanie imprezy okolicznościowej oraz spotkań integracyjnych, czy motywacyjnych mających na celu poprawę komunikacji wewnętrznej i motywacji do pracy poprzez zintegrowanie pracowników, budowanie zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy, a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych."
Niewątpliwie, impreza integracyjna, za jaką uznać można uroczystość jubileuszową, przyczyni się do wzmocnienia więzi między pracownikami, co z kolei może przełożyć się na lepszą motywację do pracy, a ta z kolei przyniesie efekt w postaci osiągnięcia bądź też przysporzenia większych przychodów firmie.
Inną kwestią są wydatki przypisane do naszych kontrahentów, gdyż mogą one spełnić warunek uznania ich za NKUP ? jeśli wydatek zostanie zakwalifikowany jako reprezentacja.
Jednakże ustawodawca w żadnym miejscu nie zdefiniował pojęcia reprezentacji. Więc jeśli Podatnik udowodni, że uroczystość jubileuszowa miała charakter nie reprezentacyjny (wówczas nie stanowi kosztu podatkowego), ale reklamowy, wówczas będzie mógł pomniejszyć podstawę opodatkowania.
Czym jest reklama, a czym reprezentacja, pisaliśmy wcześniej na naszym blogu pod linkiem: http://24ivalue.pl/blog/entry/id/170/Podatek-dochodowy-kiedy-obiady-i-kolacje-biznesowe-stanowia-KUP
Dodatkowo należy przyjąć, iż pracownicy, którzy przyjmą zaproszenie na uroczystość jubileuszową, uzyskają przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT, co znajduje potwierdzenie m. in. w uchwale NSA z 24.05.2010 r., (sygn. akt II FPS 1/10), w której Sąd wyraził pogląd, że już sam fakt postawienia do dyspozycji określonego nieodpłatnego świadczenia dla pracownika skutkuje dla niego powstaniem przychodu. Podobne stanowisko znajdziemy w interpretacjach indywidualnych wydawanych w imieniu Ministra Finansów przez Dyrektorów Izb Skarbowych.
Strona główna Wszystkie wpisy