Świadczenia pracownicze: jak rozliczyć wyjazd na szkolenie?
Szkolenia pracowników przynoszą obopólną korzyść: z jednej strony przyczyniają się do rozwoju pracownika, zdobywania przez niego nowej lub aktualnej wiedzy, a przez to zwiększenia jego wartości, z drugiej strony dają komfort pracodawcy, że powierzone zadania pracownik wykonuje w należyty i zgodny z obowiązującymi przepisami oraz teorią sposób.
Kodeks pracy definiuje podnoszenie kwalifikacji jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą. Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy oraz zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.
Dodatkowo za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. W jaki sposób rozliczyć jednak taki wyjazd? Niestety, większość osób traktuje go jako podróż służbową, co jest niezgodne ze stanem faktycznym.
Podróż służbowa jest związana z podróżą, jaką pracownik odbywa w celu wykonania poleconego przez pracodawcę zadania, przy czym miejsce wykonania tego zadania jest inne niż siedziba firmy lub stałe miejsce pracy.
Natomiast podnoszenie kwalifikacji powinno wynikać z umowy zawartej pomiędzy pracownikiem a pracodawcą, nie wynikają natomiast z jego poleceń.
Zatem nie ma mowy o rozliczaniu wydatków związanych z wyjazdem na podnoszenie kwalifikacji pracownika na podstawie ?delegacji? ? nawet jeśli osoba reprezentująca spółkę wyraziła zgodę na zwrot poniesionych wydatków.
Aby w ogóle można było mówić o zwrocie kosztów pracownikowi za wyjazd na szkolenie, wpierw powinna być zawarta umowa między nim a pracodawcą (jednak nie ma obowiązku zawarcia umowy, jeżeli pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych), w której to umowie zostaną szczegółowo wymienione wzajemne prawa i obowiązki stron, w tym m. in. warunki zwrotu poniesionych wydatków:
- zakres zwracanych pracownikowi kosztów: dojazd na zajęcia, egzamin właściwy, egzamin poprawkowy
- sposób rozliczenia poniesionych wydatków określający, czy pracownik najpierw ponosi wydatek, a potem pracodawca zwraca pracownikowi pieniądze, czy też pracodawca bezpośrednio pokrywa koszty
- termin rozliczenia poniesionych wydatków
- podstawa rozliczenia: określenie dokumentów źródłowych (np. bilety, faktury, rachunki)
- kwota graniczna zwrotu kosztów ? jeśli dotyczy.
Strona główna Wszystkie wpisy