Wyliczenie podatku dochodowego zależy od Twojego księgowego
Ostatnio pisaliśmy o zaletach nauk ekonomicznych. Dziś chcielibyśmy kontynuować rozważania, tym razem skupiając się na zawodzie księgowego. Dlaczego jest on tak ważny i potrzebny?
Jeszcze do roku 1994 rachunkowość w Polsce zajmowała drugorzędne miejsce. Regulacje prawne sprowadzały się do aktów niższego rzędu, a mianowicie do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości, rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zasad rachunkowości ubezpieczeniowej oraz zarządzenia Prezesa Narodowego Banku Polskiego w sprawie jednolitych zasad rachunkowości bankowej, natomiast zasady rachunkowości spółek prawa handlowego były zawarte w Kodeksie handlowym.
Uchwalona w 1994 roku ustawa o rachunkowości po pierwsze podniosła znaczenie rachunkowości poprzez ustanowienie aktu wyższego rzędu, a po drugie ? uregulowania znalazły się w końcu w jednym miejscu. Postawiono również granicę między prawem podatkowym a prawem bilansowym.
Sama rachunkowość wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych: przekazy mówią, iż już w Mezopotamii istniały gliniane tabliczki z zapisami wydatków i wpływów oraz posiadanych bogactw, podobnie zresztą w Egipcie (zwoje papirusów) oraz Grecji i Rzymie (tabliczki woskowe). Ponadto w Starym Testamencie jest również mowa o prowadzonych zapisach.
?Do naszego kraju umiejętność prowadzenia ksiąg handlowych zaczęła docierać w XV wieku bezpośrednio z miast włoskich lub pośrednio z miast niemieckich.
Najważniejszą rolę w rozwoju księgowości kupieckiej odegrał Gdańsk.? (Jan Nowak-Kowalski, Charakterystyka rachunkowości i prawa bilansowego).
Obecnie rachunkowość jest bardzo cenionym obszarem, a zawód księgowego cieszy się nie tylko powodzeniem, ale i pewnego rodzaju prestiżem.
W końcu wszakże to księgowy wie, jak obliczyć podatek dochodowy CIT: rozumie, czym są koszty uzyskania przychodu. Bez jego pomocy pewnie niejeden właściciel miałby problemy z odprowadzeniem należnego podatku do budżetu państwa we właściwiej kwocie.
Księgowy jest potrzebny nie tylko w jednostkach, które prowadzą pełną rachunkowość, ale również w tych podmiotach, które prowadzą rachunkowość w postaci księgi przychodów i rozchodów. Wszakże nieodprowadzenie podatku dochodowego lub innych zobowiązań budżetowych skutkuje wysokimi sankcjami.
Dobry księgowy cechuje się cierpliwością i dokładnością. Przygotowane przez niego, a zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym dane są cennym źródłem informacji nie tylko dla celów wewnętrznych, ale również dla odbiorców zewnętrznych: od urzędów skarbowych poprzez kontrahentów aż do banków udzielających środków na finansowanie działalności. Prawo bilansowe, którym posługuje się księgowy, mówi o wyrażonej w pieniądzu wartości posiadanego przez firmę majątku oraz źródłach jego finansowania. A przecież do tego dochodzi jeszcze znajomość prawa podatkowego...
Pewnie wizja naszej firmy bez księgowego niejednego z nas przyprawiłaby o dreszcze...
Strona główna Wszystkie wpisy