Jak przekształcić sprawozdanie finansowe, jeśli wpadasz w obowiązek ujmowania leasingu finansowego dla celów bilansowych
Jak przekształcić sprawozdanie finansowe, jeśli wpadasz w obowiązek ujmowania leasingu finansowego dla celów bilansowych na 31 grudnia 2013 r.?
Można to zrobić bardzo dokładnie, zgodnie ze sztuką, licząc najpierw, jakie salda zobowiązań z tytułu leasingu finansowego (to wymaga oczywiście dyskontowania rat leasingowych!), wartość początkową, skumulowaną amortyzację rozpoznać na bilansie otwarcia roku poprzedniego (31 grudnia 2012). Potem liczymy, jaka była wartość amortyzacji za rok poprzedni, kwota odsetek wliczonych w ratę leasingową, a do wycofania pozostaje kwota rata leasingowych, które pierwotnie trafiły wtedy w koszty w 2012. Potem idziemy dalej i to samo robimy dla roku bieżącego i na jego koniec. Dokonujemy sporej liczby odpowiednich księgowań i teoretycznie efekt znajdzie się w sprawozdaniu finansowym na 31 grudnia 2013 i osadzi się w postaci zobowiązań leasingowych, wartości netto środków trwałych, kosztach odsetek, kosztach amortyzacji oraz wynikowi z lat ubiegłych. To w bardzo dużym skrócie, bo im dalej w temat, tym więcej pracy i pytań.
A co, gdy mamy umów takiego leasingu kilkanaście-kilkadziesiąt? Jest metoda na skróty! Może nie tak dokładna, ale czasami nie warto spędzać dwóch tygodni na przekształceniach leasingu, jeśli można to zrobić w jeden dzień lub szybciej.
Sprawę da się uprościć. Wystarczy wyliczyć zdyskontowaną wartość bieżącą zobowiązania leasingowego na 31 grudnia 2013, ustalić wartość początkową przedmiotu leasingu, podzielić ją przez okres użytkowania przedmiotu leasingu (krótszy z dwóch ? albo umowy leasingu, albo normalny okres dla takiego składnika), by otrzymać amortyzację roczną. Wartość początkową pomniejszamy odpowiednio o amortyzację za okres od początku leasingu do 31 grudnia 2013 i w ten sposób otrzymujemy wartość netto środka trwałego. Po drugiej stronie mamy zobowiązanie z tytułu leasingu na 31 grudnia 2013. W rachunku zysków i strat ujmujemy wyliczoną amortyzację roczną, kwotę odsetek zebraną z porównania zdyskontowanych rat leasingowych z ich nominalną wartością przypadającą na rok 2013; wyciągamy natomiast wartość rat leasingowych, które pierwotnie ujęliśmy w kosztach usług obcych. Różnica między debetami a kredytami na tych księgowaniach da nam kwotę, którą należy ująć w wyniku z lat ubiegłych, jako efekt przekształcenia. Zróbmy to w excelu i załączmy pod dokument PK.
Do zrobienia pozostanie jedynie przekształcenie danych porównawczych. Tutaj nic nie trzeba już nic księgować! Wystarczy do zobowiązań leasingowych na 31 grudnia 2013 dodać wartość rat kapitałowych przypisaną do 2013, a do wartości netto środków trwałych dodać kwotę amortyzacji za 2013 i już mamy bilans otwarcie 2013. W rachunku wyników za rok 2012 wyciągamy oczywiście raty leasingowe, a wrzucamy amortyzację roczną oraz koszty odsetek zebrane z porównania zdyskontowanych rat leasingowych z ich nominalną wartością przypadającą na rok 2012. Znowu powstanie różnica między debetami a kredytami na tych księgowaniach oraz po uwzględnieniu różnicy na wyniku z lat ubiegłych, która wyliczyliśmy ustalając rok 2013, jak powyżej. Taką różnicę należy ująć w wyniku z lat ubiegłych na 1.01.2012, jako efekt przekształcenia (dalej już na szczęście nie musimy nic więcej liczyć). Zróbmy to w excelu i na jego podstawie korygujemy odpowiednie pozycje bilansu i rachunku wyników.
Jeśli sprawę zbytnio uprościliśmy, prosimy o komentarze. Dyskusja mile widziana?
Więcej praktycznych rad oraz dodatkowo kalkulator do przekształceń leasingu finansowego dla celów bilansowych znajdziecie pod tymi linkami:
1) darmowe szkolenie - leasing finansowy
2) kalkulator do przekształcenia bilansowego - leasing finansowy
Sławomir Ekman
FY AUDIT/24iValue
Strona główna Wszystkie wpisy