Koszyk: 0
Jak księgować leasing finansowy ? cz. 1 z 2_http://24ivalue.pl

Jak księgować leasing finansowy ? cz. 1 z 2

Data publikacji: 2014-03-31 21:11:05

Nie raz pisaliśmy o finansowaniu działalności za pomocą leasingu: przedstawialiśmy jego zalety, próbowaliśmy krótko wyjaśnić, na czym polega jego istota, w końcu prezentowaliśmy podział leasingu oraz bilansowe i podatkowe przesłanki prawidłowego sklasyfikowania umowy.

Pewnie Czytelnicy zastanawiają się, dlaczego wciąż ?męczymy? ten temat. Otóż dlatego, że leasing finansowy i operacyjny są coraz chętniej wybieranymi formami finansowania, ale z drugiej strony rachunkowo zaliczają się do najtrudniejszych obszarów.


Dzisiaj postaramy się rozwiać kolejne wątpliwości związane z prawidłowym ujęciem leasingu w księgach i sprawozdaniu finansowym.


Przypomnijmy, że leasingiem operacyjnym jest taka umowa, która nie spełnia przesłanek uznania jej za leasing finansowy ? zarówno dla celów podatkowych, jak i bilansowych.


Księgowanie leasingu operacyjnego jest nieco łatwiejsze, bowiem w istocie przypomina usługi wynajmu nieruchomości bądź rzeczy ruchomych. Dlatego też leasingowi operacyjnemu przyjrzymy się w kolejnych naszych rozważaniach. Dzisiaj skupmy się nad jego trudniejszą odmianą ? leasingiem finansowym.


Prawo bilansowe definiuje leasing finansowy jako umowę zawartą na czas oznaczony, która spełnia przynajmniej jeden z enumeratywnie wymienionych w ustawie o rachunkowości warunków.
 

W przypadku prawa podatkowego leasing finansowy obwarowany jest innymi kryteriami niż w prawie bilansowym. Jednak pamiętajmy, że istnieje grupa podmiotów, która może dokonywać kwalifikacji umów leasingowych bilansowo na równi z traktowaniem podatkowym. Dotyczy to tych podmiotów, które nie zaliczają się do żadnej z poniższych grup:

  • banki oraz zakłady ubezpieczeń
  • jednostki działające na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych
  • jednostki działające na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych
  • spółki akcyjne, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji
  • pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej dwa z następujących warunków:
  1. średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób,
  2. suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2.500.000 euro,
  3. przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5.000.000 euro.
Natomiast standardy międzynarodowe (MSR nr 17 ?Leasing?) za umowę leasingu finansowego uznaje taką umowę, w której na leasingobiorcę przechodzą wszystkie pożytki i całe ryzyko z tytułu posiadania przedmiotu leasingu.

O tym, jak prawidłowo ująć leasing finansowy w księgach rachunkowych, napiszemy w drugiej części naszego artykułu.

Sławomir Ekman
FY AUDIT/24iValue


Strona główna Wszystkie wpisy
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij Zamknij
X