Wycena przedsiębiorstwa - co kryje się pod tym hasłem?
Zaczynamy nasz mini – kurs księgowości na temat metod wyceny przedsiębiorstwa.
Po pierwsze należy wyraźnie podkreślić, że zagadnienie wyceny przedsiębiorstwa nie jest uregulowane aktem prawnym. Co prawda, Ustawa o rachunkowości wprowadza zasady wyceny, w tym zasady wyceny aktywów oraz pasywów, a także Kodeks spółek handlowych zawiera zalążki wytycznych wyceny akcji oraz udziałów umarzanych lub w przypadku przeprowadzania procesów transformacyjnych przedsiębiorstw.
Dlatego też, w 2001 roku, Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych (PFSRM) opracowała Powszechne Krajowe Zasady Wyceny – Nota nr 5.
Nota ta została uchwalona przez Radę Krajową PFSRM na posiedzeniu w dniu 11 kwietnia 2011 i włączona jako Nota interpretacyjna nr 5 (NI 5) do zbioru
Powszechnych krajowych zasad wyceny (PKZW).
Po drugie wycena przedsiębiorstwa jest pewnym procesem. Pisaliśmy już, kiedy konieczna lub pomocna jest wycena przedsiębiorstwa, dlatego też punkt ten uważamy za omówiony.
Zasady wyceny zaproponowane w Nocie nr 5 wyróżniają trzy główne jej rodzaje, tj. wycenę pełną, uproszczoną oraz wstępną kalkulację wyceny przedsiębiorstwa.
Rodzaje te są rozróżnione ze względu na zakres dokonywanej wyceny, dlatego też nie należy ich utożsamiać z metodami wyceny przedsiębiorstwa.
- pełna wycena przedsiębiorstwa skupia się na wydaniu opinii na temat wartości przedsiębiorstwa przy zastosowaniu metod i procedur właściwych do obiektywnego, bezstronnego i rzetelnego określenia wartości
- uproszczona wycena przedsiębiorstwa skupia się na oszacowaniu wartości przedsiębiorstwa z pominięciem lub uproszczeniem niektórych procedur wymaganych w metodzie pełnej
- wstępna kalkulacja wyceny skupia się z kolei na wstępnym oszacowaniu wartości przedsiębiorstwa z pominięciem lub uproszczeniem niektórych procedur wymaganych w metodzie pełnej.
Strona główna Wszystkie wpisy