Stopa dyskontowa – kiedy może nam się przydać?
Większość z nas żyje pewnie wciąż Świętami, ale pewnie są i tacy, którzy już szykują się do bilansowego zamknięcia roku. Dzisiaj nieco informacji na temat, czym jest stopa dyskontowa.
Stopa dyskontowa jest pewnym wskaźnikiem czy też miernikiem. Nie ma ona racji bytu sama w sobie, a jedynie odzwierciedla inne zjawisko. Zjawisko to polega na zmianie wartości pieniądza w czasie.
Zatem najprościej mówiąc - stopa dyskontowa wyraża taki stosunek, w jakim wartość przyszła pieniądza zrówna swoją efektywną wartość z wartością bieżącą (teraźniejszą) - czyli dostarcza odbiorcy informacji, z jakiej części przyszłych środków należy zrezygnować, aby zamienić je w środki bieżące.
Stopa dyskontowa jest stosowana w wielu zagadnieniach rachunkowych: kiedy testujemy środki trwałe na utratę wartości lub kiedy wyceniamy instrumenty finansowe. Aktuariusz stosuje stopę dyskontową do wyceny rezerw na świadczenia pracownicze.
Stopa dyskontowa znajduje zastosowanie w operacjach dyskonta terminowych papierów wartościowych (np. weksli), a także w niektórych metodach rachunku efektywności inwestycji.
Jeżeli nie wiecie, jak w praktyce wyliczyć stopę dyskontową, z pomocą przychodzi Wam 24iValue – w którym możecie znaleźć kalkulator stopy dyskontowej.
Strona główna Wszystkie wpisy