Rachunek przepływów pieniężnych a leasing finansowy, cz. 1 z 2
Jedną z podstawowych trudności podczas sporządzania rachunku przepływów pieniężnych jest odpowiedź na pytanie, do którego segmentu działalności zakwalifikować daną transakcję. W takich sytuacjach należy przede wszystkim kierować się treścią ekonomiczną operacji i szczegółowo analizować jej ewidencję księgową. Sporo trudności sprawia księgowych zwłaszcza prawidłowe ujęcie leasingu finansowego.
Zgodnie z KSR nr 1 dane dotyczące przepływów z działalności inwestycyjnej i finansowej prezentuje się zawsze metodą bezpośrednią. Dlatego też dotyczące działalności inwestycyjnej i finansowej zdarzenia i operacje niepieniężne, a więc niepowodujące wpływu lub rozchodu środków pieniężnych lub ich ekwiwalentów są wyłączone z rachunku przepływów pieniężnych. Przykładem takiej operacji jest nabycie środków trwałych drogą leasingu finansowego.
Leasingobiorca nie może zaprezentować w rachunku przepływów pieniężnych środków trwałych nabytych w drodze umowy leasingu finansowego, gdyż nabycie to ma charakter niepieniężny, a więc nie wpływający na cash flow.
Strona główna Wszystkie wpisy