Koszyk: 0

Należności – zysk na papierze czy realna gotówka?

Data publikacji: 2025-07-24 17:07:41

Na papierze wszystko wygląda dobrze – rosnące przychody, wysoki zysk operacyjny, dodatnie EBITDA. Ale w praktyce… na koncie pustki. Skąd ten rozdźwięk? W wielu przypadkach odpowiedź znajduje się w należnościach.

Zbyt często analizujący sprawozdania finansowe skupiają się wyłącznie na rachunku zysków i strat, nie przyglądając się strukturze i jakości należności. Tymczasem to właśnie one potrafią zbudować fałszywy obraz rentowności firmy. Przychody są ujęte, ale gotówki – brak.

Oto najczęstsze pułapki związane z należnościami:

  • Zbyt długa rotacja należności – sygnał, że firma może mieć problemy z egzekwowaniem płatności.

  • Brak odpisów aktualizujących – zaniżenie kosztów i zawyżenie aktywów.

  • Należności „stare”, nieściągalne, ale wciąż widoczne w bilansie.

Rzetelna analiza należności zaczyna się od pytania: ile z tego, co widzę w aktywach, to realna gotówka, a ile to zysk na kredyt?.

Jeśli chcesz zrozumieć:

  • jak poprawnie klasyfikować i wyceniać należności,

  • kiedy i jak tworzyć odpisy aktualizujące,

  • jakie są skutki ich nieprawidłowego ujęcia w sprawozdaniu finansowym,

sprawdź praktyczny moduł:
Należności – wycena, klasyfikacja i odpisy

Właściwe ujęcie należności ma ogromne znaczenie nie tylko dla analizy płynności finansowej, ale też dla oceny ryzyka kredytowego, wyceny firmy i wiarygodności prezentowanych danych.

Pamiętaj – wysoki zysk nie jest dowodem sukcesu, jeśli za nim nie idzie realny wpływ gotówki. A to należności są często pierwszym sygnałem, że coś zaczyna się psuć.


Strona główna Wszystkie wpisy
Serwis nie zbiera w sposób automatyczny informacji, za wyjątkiem informacji zawartych w plikach cookies, które niezbędne są do rozpoznawania użytkowników, zapamiętywania ustawień, przetrzymywania parametrów sesji, lepszego dopasowania Serwisu do użytkowników. Jeśli zapoznałeś się z tą informacją kliknij Zamknij
X