Czy zawód księgowego to zawód WYSOKIEGO RYZYKA?
Wielu osobom posada głównego księgowego kojarzy się ze spokojną, bezstresową i monotonną pracą, w której co miesiąc powtarza się to samo. Ale czy faktycznie tak jest? Ile prawdy znajduje się w tym stereotypie?
Gdy mamy do czynienia ze zwykłym rzemieślnikiem, albo kimś, kto znalazł się przypadkiem w tym zawodzie, to faktycznie tak jest. Ale gdy mamy do czynienia z artystą w swoim fachu, kreatorem finansowej rzeczywistości firmy, doradcą i pomysłodawcą najważniejszych rozwiązań biznesowych i finansowych - to sprawa wygląda zupełnie inaczej. Odpowiedzialność wynikająca z ilość obowiązków jest naprawdę duża i to w każdym momencie roku.
Nie do końca odpowiednia jest nazwa funkcji - Główny Księgowy - bo w rzeczywistości to nie ktoś kto ręczy za rzetelność ksiąg rachunkowych i sprawozdań finansowych, ale także ten, na którym ciąży odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe firmy. Obecna rzeczywistość wcale nie ułatwia wykonywania tego zawodu, wystarczy wymienić takie wyzwania z którymi trzeba się zmierzyć jak: niejednoznaczność i częste zmiany w przepisach podatkowych, spora liczba powiązań i zależności gospodarczych między firmami, różnorodności transakcji występujących w obrocie danego rynku.
Od blisko 13 lat zajmuję się audytem, zbadałem sprawozdania finansowe setek podmiotów gospodarczych, tych małych, średnich i tych dużych. Dzięki temu miałem możliwość poznać różne postawy księgowych i ich podejścia do zagadnień finansowych. Natknąłem się zarówno na ryzykantów jak i na tych znużonych swoją pracą. Są osoby, które nie do końca zdają sobie sprawę z ciążącej na nich odpowiedzialności karno-skarbowej i żyją w przekonaniu, że to kierownik firmy będzie odpowiadać za ewentualne problemy podatkowe. Ale są też tacy, którzy doskonale rozumieją zasady panujące w tym zawodzie. Bywa też, że ze względu na trudności występujące na rynku ze znalezieniem pracy, część księgowych godzi się na podpisywanie się pod bardzo ryzykownymi posunięciami ze strony kierownictwa firm. Istnieje jeszcze jeden typ - to Ci panicznie bojący się ryzyka i hamujący zmiany (często zasadnie), a jeśli nie są ich w stanie wyhamować, to odchodzą i szukają pracy gdzie indziej. Kilku księgowych, których poznałem, odeszło z firmy właśnie w taki sposób, dając przy tym jasno do zrozumienia przełożonym, że "pod tym się nie podpiszą". Wybrali tzw. rozwiązanie honorowe.
Aby ograniczyć sytuacje konfliktowe i te z kategorii "wysokiego ryzyka", dobrze jest korzystać z usług biegłego rewidenta i sprawdzać sprawozdania finansowe i rozliczenia podatkowe lub ze wsparcia doradców podatkowych. Korzystanie z pomocy biegłych rewidentów i doradców podatkowych minimalizuje ryzyko i pozwala spać spokojniej.
Co mają jednak powiedzieć te firmy i księgowi, których nie stać na audyt czy doradcę podatkowego? Wtedy warto skorzystać z internetowego eksperckiego kalkulatora dostępnego pod domeną http://24ivalue.pl/, który stworzony został specjalnie do samodzielnego sprawdzenia ważnych kalkulacji, w tym podatku dochodowego od osób prawnych. Jedyne co trzeba zrobić, to wpisać dane, o które prosi aplikacja i na tej podstawie zostanie wyliczona w niezależny sposób podstawa CIT i wysokość zobowiązania podatkowego. Aplikacja "prowadzi za rękę" przez cały proces liczenia i pozwala zidentyfikować nawet rzadko występujące różnice między wynikiem księgowym i podatkowym. Na koniec generowany jest wydruk, na którym widać, jak bardzo pierwotne wyliczenie różni się od wyliczenia 24iValue. Dodatkowo, wydruk z takiej weryfikacji jest wiarygodnym dokumentem, który może posłużyć się jako dodatkowy dowód, że wykazano należytą staranność przy liczeniu podatku. Dzięki wsparciu takich narzędzi, jak 24iValue zmniejsza się możliwość popełnienia błędu i ryzyko ciążącej odpowiedzialności karno-skarbowej.
Księgowość to zdecydowanie zawód "wysokiego ryzyka" i jest dla osób, które potrafią połączyć merytoryczne i twórcze działania z dyscypliną i skrupulatnością. Można wykonywać swoje zadania żyjąc w niewiedzy, jakie są konsekwencje podpisania lub nie podpisania danego dokumentu. Można go wykonywać mechanicznie, ale można tez być sprytnym i przewidującym ogniwem, dzięki któremu maszyna działa i wie kiedy zwolnić, a kiedy przyspieszyć.
Aby zyskać na spokoju, na pewności swoich działań, warto korzystać ze wszelkich ułatwień, zwłaszcza tych praktycznych i niedrogich. Ogromna odpowiedzialność sprawia, że każda decyzja wiąże się z ryzykiem, dlatego 24iValue wydaje się być wartościowym wsparciem dla każdego typu księgowego, zwłaszcza tego, który na co dzień stara się podejmować odważne i perspektywiczne działania.
Filmy z opiniami użytkowników, którzy pracują na 24iValue(kliknij linki, aby oglądać):
Główna księgowa z firmy ELITA
Księgowe z biura rachunkowego HK Finance&Accounting
Audytor i księgowa z biura J&P Audyt
Film pokazujący jak działa system 24iValue
Jak działa 24EasyAudit? (przykładowy film instruktażowy)
Pozdrawiam,
Sławomir Ekman
24iValue
Strona główna Wszystkie wpisy