Zaufanie do księgowego, a prowadzenie finansów w firmie
Firma jest jak Twoje dziecko. To najlepsze co mogłeś stworzyć, pochodzi z Twoich marzeń i umiejętności, jest spełnieniem tego co w Tobie najlepsze. Wiążesz z nią swoją przyszłość, czujesz się za nią odpowiedzialny, chcesz by odniosła sukces, bo jej osiągnięcia będą nierozerwalnie łączone z Tobą. Jak rozpoznać, czy ludzie którzy są w nią zaangażowani dobrze się nią opiekują? W jakim stopniu i co należy kontrolować?
Dziecko trochę podrosło. Jest już bardziej samodzielne i skutecznie wykonuje trudniejsze zadania. Potrzebujesz coraz lepszych specjalistów, zwłaszcza tych odpowiedzialnych za finanse. Dobry i odpowiedzialny szef ma podstawową wiedzę w każdym obszarze, z którym wiąże się jego firma. Zarządzający przedsiębiorstwem, który nie ma chociaż podstawowego doświadczenia i świadomości procesów jakie zachodzą w poszczególnych działach będzie łakomym kąskiem dla naciągaczy, a konkurencja szybko uświadomi go w jego brakach.
Jeśli nie chcesz być postrzegany jako słaby zawodnik, którego łatwo zmanipulować i oszukać, ale być szanowany i traktowany jako świadomy biznesmen, warto kontrolować i mieć wiedzę chociaż na dwa poniższe tematy z zakresu księgowości:
1.Podstawowe wskaźniki finansowe, które pokazują relacje między ważniejszymi pozycjami bilansu i rachunku wyników, to:
Rentowność brutto i rentowność netto- określa jaki udział w przychodach mają wynik ze sprzedaży i wynik netto.
Cykl spłaty należności w dniach- jego monitorowanie pomaga we wczesnym wykrywaniu grożących zatorów. Ten wskaźnik warto porównywać ze cyklem spłaty zobowiązań w dniach. Duże rozbieżności między wskaźnikami mogą sugerować niedopasowane terminy płatności zobowiązań i należności. Jeśli przeciętnie termin spłaty należności jest dużo dłuższy od terminu spłaty zobowiązań, to w perspektywie czasu mogą zaistnieć problemy z płynnością.
Wskaźniki płynności. Bezpieczny poziom wskaźników płynności szybkiej i bieżącej (stosunek majątku obrotowego do zobowiązań bieżących) leży między 1,0 a 2,0.
Efektywna stopa podatkowa. Jest to relacja podatku dochodowego w rachunku wyników do wyniku brutto (zazwyczaj jest ujemna) .
2. Szacunki księgowe, (odpisy na zapasy, na należności, rezerwy na zobowiązania i rozliczenia m/o bierne). Ich zaniżenia ma wpływ na zniekształcenie wskaźników, o których mowa w pkt 1.
Jak sprawdzić czy dane wskaźniki są prawidłowe?
Do liczenia odpisów na zapasy lub należności przydają się ich raporty wiekowania oraz wszelkie informacje spisane w ostatnich 12 miesiącach. Jeżeli odpis aktualizujący zapasów nie odbiega od wartości zapasów zalegających dłużej niż rok powiększonej o zapasy spisane w ciągu ostatnich 12 miesięcy, to uznaje się, że odpis jest dobry. Podobnie postępuje się przy liczeniu należności.
Wielkości rezerwy i rozliczeń m/o biernych należy porównywać na koniec bieżącego okresu i z końcem poprzedniego. Jeśli występuje istotna różnica, to warto skonsultować się z księgowym na temat jej pochodzenia. Aby bardziej świadomie podejmować wszelkie finansowe decyzje dobrze jest zaznajomić się z przykładowymi sprawozdaniami finansowymi konkurencji (z ich rezerwami i rozliczeniami).
Kontrolować i sprawdzać to co się da i to na co pozwala czas i nasze umiejętności. Na dobrą komunikacje z księgowym i na budowanie wzajemnego zaufania warto poświęcić nie jedno spotkanie. Aby jeszcze bardziej podwyższyć własne poczucie bezpieczeństwa dobrze jest korzystać z różnych programów dla księgowości, które w łatwy sposób pomogą rozeznać się w obliczeniach i pozwolą zweryfikować istotne kalkulacje (podatek, odpisy na należności, zapasy, rezerwy).
Jednym z takich programów jest 24iValue. Sprawdza się wtedy kiedy trzeba się szybko upewnić co do wyniku. Ten rewolucyjny program jest dostępny on-line, wraz z profesjonalnie przygotowanymi filmami instruktażowymi. Niewątpliwą zaletą jest jego łatwość wykorzystania. W domu, w pracy, wspólnie z księgowym, ale i sam w celu sprawdzenia jego obliczeń. Rozbudowana pomoc prowadzi ?za rękę? nawet średnio zorientowanego użytkownika. Profesjonalnie, szybko i bezpiecznie. Nie czekaj i już dziś sprawdź jak możesz ułatwić pracę sobie i swojemu księgowemu.
Ewelina Kroll i Sławomir Ekman
24iValue
Strona główna Wszystkie wpisy