Błędy księgowych. Czy można je wyeliminować?
W dobie coraz głębszego kryzysu i niepewności jutra, przy otaczających nas nieustannie doniesieniach o piramidach i defraudacjach finansowych, wiarygodność informacji finansowej znacznie zyskuje na znaczeniu.
Każdy inwestor, zarówno obecny jak i potencjalny, poszukuje rzetelnych informacji o kondycji finansowej spółki. Narzędziem, które pozwala mu na obiektywny wgląd w finanse jest wiarygodne sprawozdanie finansowe. Dzięki niemu znacznie zmniejsza się dysproporcja pomiędzy informacją dla kierownictwa spółki, a informacją dla jej zewnętrznego otoczenia. W konsekwencji prowadzi to do wzrostu zaufania do spółki oraz osób nią zarządzających, a co za tym idzie - wzrostu wartości rynkowej przedsiębiorstwa.
Niestety przedstawienie rzetelnie informacji finansowej o spółce nie jest wcale łatwe. Często pojawiają się błędy, które mogą mieć charakter celowy lub niecelowy. Ten drugi wynika z niekompetencji lub braku wiedzy osób sporządzających sprawozdanie finansowe. Najczęściej popełniane błędy to:
- niekompletność informacji, szczególnie w okresowych sprawozdaniach finansowych,
- zniekształcenie wyniku finansowego poprzez zawyżanie przychodów lub zaniżenie kosztów,
- wprowadzanie do aktywów bilansu pozycji kosztowych,
- nieprawidłowe ustalanie szacunków księgowych,
- nieprawidłowa klasyfikacja umów leasingu.
- Niekompletnością informacji występującą w okresowych sprawozdaniach finansowych, która dotyczy najczęściej:
- niedostosowanej polityki rachunkowości, która uwzględniałaby sytuacje specyficzne, wynikające z charakteru jednostki lub branży,
- braku odpowiednich ujawnień w aspekcie kontynuacji działalności;
- braku opisu do istniejących ryzyk związanych z monitorowaniem należności (polityki kredytowej) i ryzyk walutowych oraz systemu zarządzania tymi ryzykami,
- za mało szczegółowe tabele w stosunku do istotnych pozycji, takich jak: rozliczenia międzyokresowe kosztów, rezerwy, noty z kalkulacjami podatku bieżącego i odroczonego.
- Zniekształcaniem wyniku finansowego związanym z chęcią wykazania lepszych wyników finansowych niż w rzeczywistości ma to miejsce w celu uzyskania osobistych korzyści lub korzyści dla samej spółki. Najczęstszy sposób to przesunięcie kosztów i przychodów pomiędzy latami.
- Wprowadzaniem do aktywów bilansu pozycji kosztowych
- Szacunki księgowe w dobie kryzysu stanowią duży bodziec do manipulacji, jak również często spotykamy się z błędem wynikającym z niedoszacowaniem wartości. Są to najczęściej: zaniżenia odpisów aktualizacyjnych czy też rezerw na koszty gwarancji i usługi wykonane, ale nie zafakturowane.
- Nieprawidłową klasyfikacją leasingu, czyli w praktyce: klasyfikacja leasingu finansowego jako operacyjny. Najczęstszą przyczyną jego występowania jest chęć ułatwienia rozliczeń, które dla leasingu operacyjnego są znacznie prostsze.
Życzymy Wszystkim wiarygodnych sprawozdań
Strona główna Wszystkie wpisy