Jeśli pracujesz w finansach lub księgowości i masz wyobraźnię, to?
Wyobraź sobie, że masz problem z przygotowaniem rachunku przepływów pieniężnych. Prosisz o pomoc kogoś, kto się na tym zna. Ta osoba siada przy Tobie i tłumaczy, krok po kroku, jakie wartości wziąć, co od czego odjąć, do czego dodać i wspólnie dochodzicie do wyniku, którym jest gotowe sprawozdanie z przepływów pieniężnych.
Albo ... wyobraź sobie, że masz wątpliwości przy liczeniu podatku odroczonego. Chwytasz za słuchawkę i dzwonisz do ?znajomego? eksperta. Ten dokładnie mówi, jakie różnice wziąć do wyliczenia, a Ty, bazując na jego wskazówkach (no może dzwoniąc jeszcze kilka razy ...), liczysz podatek odroczony samodzielnie.
A teraz z wyobraź sobie, że dostajesz umowę leasingu i nie za bardzo wiesz, jak do niej podejść i co przeanalizować, aby prawidłowo zaklasyfikować w bilansie leasing finansowy lub operacyjny. Prosisz o pomoc znajomą koleżankę księgową, która krok po kroku analizuje z Tobą umowę i dochodzicie do wniosku, że to leasing finansowy. Dalej jednak nie wiesz, co trzeba policzyć, aby taki leasing ująć. Dostajesz mailem skomplikowany arkusz kalkulacyjny excel, który pozwala dokonać potrzebnych wyliczeń, ale jest tak dużo pól do wypełnienia, że załamana znowu dzwonisz do koleżanki i prosisz o pomoc. Ta tłumaczy Tobie, co w jakie pola wpisać i co gdy wynik wychodzi taki, a co gdy inny. Wspólnie dokonujecie obliczeń.
I jeszcze jeden przykład. Uzmysławiasz sobie, że musisz szybko policzyć rezerwę na odprawy emerytalne, najlepiej bardzo niskim kosztem. Nigdy nie byłaś biegła w dyskontowaniu przepływów pieniężnych, rachunku prawdopodobieństwa itp. Dzwonisz do znajomego audytora, który podsyła Tobie jakiś arkusz excel, niby pomagający taką rezerwę obliczyć metodami aktuarialnymi. Jest tam jednak tak dużo pól do wypełnienia, założeń do ustalenia, że bez dalszej pomocy znajomego się nie obywa. Ten podpowiada po kolei, co gdzie wpisać, jaką stopę dyskontową przyjąć, jak ustalić prawdopodobieństwo ?dotrwania? do emerytury i tak dochodzicie wspólnie do wyniku wyliczeń. Dla pewności podsyłasz mu wyliczenia do sprawdzenia i raz jeszcze prosisz o pomoc.
A co, gdyby koleżankę, znajomego eksperta, może audytora, zastąpiło narzędzie informatyczne, które naśladuje proces myślenia osoby, która zna się na danym temacie i pomocy, jaką udziela?
A co, gdyby to narzędzie było całkowicie zautomatyzowane? Zadawało Tobie pytania, podpowiadało, co wpisać, interpretowało wyniki, sprawdzało błędy, tworzyło niezbędne zestawienia? Bez udziału żadnej innej osoby oprócz Ciebie?
A co, gdyby korzystanie z takiego narzędzia było możliwe w dzień i w nocy, w każdy dzień tygodnia, przez cały rok i to za niewygórowaną cenę?
Taki jest właśnie system ekspercki 24iValue. Stworzony tak, aby naśladować ?żywego? eksperta, zastąpić częste ?konsultacje? telefoniczne/mailowe, usprawnić Twoją pracę i zaoszczędzić masę cennego czasu.
Sławomir Ekman
24iValue
p.s. Zobacz przykładowe filmy, które pokazują jak w praktyce korzysta się z tego systemu:
Przepływy pieniężne
Podatek odroczony
Utrata wartości
Leasing finansowy
Rezerwy aktuarialne
Odpisy na zapasy
Odpisy na należności
... i jeszcze jeden film ze mną w tle...
Strona główna Wszystkie wpisy