Jakie obowiązki ciążą na kierownikach spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i spółek akcyjnych?
Posiadanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej to nie tylko przywileje pod postacią większego poczucia bezpieczeństwa wynikającego z wyłączenia od odpowiedzialności za zobowiązania spółki wspólników. Nieodłącznie wiąże się z tym także szereg obowiązków przewidzianych przepisami prawa. Nie wypełnienie tych obowiązków może skutkować pociągnięciem kierowników jednostki do odpowiedzialności karnej oraz wymierzeniem tym osobom (członkom zarządu lub komplementariuszom) kary grzywny lub pozbawienia wolności do 12 miesięcy.
Jakie warunki należy spełnić, aby sprostać oczekiwaniom ustawodawcy i uniknąć konsekwencji niedopełnienia obowiązków prawnych?
- Przynajmniej raz w roku należy zwołać zwyczajne zgromadzenie wspólników ( w spółkach z o.o.) lub zwyczajne walne zgromadzenie ( w spółkach akcyjnych i spółkach komandytowo- akcyjnych ) w terminie do sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. W przypadku spółek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym ten termin przypada na 30 czerwca.
- rozpatrzenie i zatwierdzenie sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania za ubiegły rok obrotowy
- powzięcie uchwały o podziale zysku albo pokryciu straty, jeżeli sprawy te nie zostały wyłączone spod kompetencji zgromadzenia wspólników,
- udzielenie członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków.
- Należy złożyć we właściwym rejestrze sądowym w terminie 15 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego następujące dokumenty:
- roczne sprawozdanie finansowe wraz z opinią biegłego rewidenta, jeżeli podlegało ono pod badanie na mocy przepisów szczególnych.
- odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty
- sprawozdania z działalności zarządu spółki.
Wymogi dotyczące treści sprawozdania z działalności jednostki regulowane są przez art. 49 ust. 2 ustawy o
rachunkowości. Znaleźć się tam powinny informacje dotyczące m.in.: zdarzeń istotnie wpływających na działalność spółki, które miały miejsce w okresie sprawozdawczym, prognozy dotyczące dalszego rozwoju, aktualną i przewidywaną sytuacje finansową spółki, nabytych przez spółkę udziałach własnych oraz posiadanych oddziałach, instrumentach finansowych, a także stosowanych regułach ładu korporacyjnego ( w przypadku spółek giełdowych).
Podkreślamy wagę narzuconych przez ustawodawcę terminów składania sprawozdań finansowych we właściwych rejestrach sądowych i przypominamy, że nie dopełnienie tego obowiązku ścigane jest na podstawie art. 79 pkt 4) u.o.r.
Strona główna Wszystkie wpisy